Kategoriler
Aile Yapısı Kadın Psikolojisi

Ailede mutsuzluğun sebebi çocuksuzluk

Boşanma, ölüm ve kısırlık konularından kaynaklanan stres” ile ilgili yapılan bir çalışma sonucunda kadınları en çok üzen sebebin kısırlık olduğu belirlendi. Çocuk sahibi olamamanın evlilikte mutsuzluğun ve stresin en büyük sebebi olarak gösterildiğini söylüyor. “Yapılan araştırmalar çocuk sayısı ile boşanmalar arasında ters bir orantı olduğunu göstermektedir. Çocuksuz çiftlerdeki intihar sıklığı, çocuklu çiftlere oranla iki kat daha fazladır.” diyen Uzmanlar, kısırlık tedavisinin kadınlarda kaygı ve davranış bozukluklarına yol açabildiğini belirtiyor.

Boşanma, ölüm ve kısırlık konularından kaynaklanan stres ile ilgili yapılan bir çalışma sonucunda, kadınlarla yapılan görüşmelerde onları en çok üzen şeyin kısırlık olduğu belirlendi. Kısırlık tedavisi uygulanan 200 kadın üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmada ise, kadınların yaklaşık yüzde 50’si kısırlığın hayatlarındaki en huzursuzluk verici olay olduğunu açıklıyorlar.

Çocuksuz çiftler dışlanıyor

Bugün ortalama olarak evli çiftlerin yüzde 85–89’unun çocuk sahibi olmalarına rağmen, yüzde 10–15’inin hayatlarını çocuksuz olarak sürdürdüğünü vurgulayan Saydam, “Toplumumuzda çocuk; ekonomik, psikolojik ve sosyal değer boyutları olan bir unsurdur. Eski çağlardan bu yana kadının aile ve toplumdaki rolü her zaman çocuk bakımı ve doğurganlık ile ele alınmıştır. Özellikle ülkemizde kırsal kesim evliliklerinde çocuğu olmayan çiftler toplum tarafından dışlanmakta, suç çoğunlukla kadının omuzlarına yüklenmekte, kadın eşinin çocuk sahibi olması için ikinci bir eşi ya da boşanmayı dahi kabul etmek zorunda kalmaktadır. Kısırlık kadınları erkeklere oranla daha fazla etkilemekte, psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlar meydana getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir