Başlangıç Sağlıklı Yaşam Beslenme B12 vitamini eksikligi unutkanlık yapıyor

B12 vitamini eksikligi unutkanlık yapıyor

3 min read
0
0
1,049

B12 vitamininin metabolik birçok işlevde koenzim görevi yaptığını hatırlatan Arığ, “B12’nin kan hücrelerinin yapımına yardımcı olması haricinde, sinir hücreleri onarımı ve duygusal işlevlerin korunmasında da rolü oldukça önemlidir.

B12 eksikliğinde unutkanlık, sinirsel gerginlik, denge bozuklukları, uyuşma ve duyusal kusurlar gibi bulgular görülebilir. B12 vitamininin vücutta kullanılabilir hale gelebilmesi içinse sağlıklı mide ve bağırsak işlevleri gerekir” diyor.
Vegan beslenenler risk grubunda
B12 eksikliğinin çoğunlukla gastritik sorunlara bağlı emilim yetersizliğinden kaynaklandığını belirten Arığ, yeterli miktarda et yemeyen ve vegan beslenen bireylerde B12 alımının yetersiz olabileceğini dile getiriyor. Bu sebeple unutkanlık yakınması olan bireylerin beslenme alışkanlıklarının araştırılması gerektiğini kaydeden Arığ’a göre hastaya yapılan kan tetkikleri ile B12 düzeyi ölçüldüğünde eksiklik saptanırsa da bu sorun vitamin desteği ile tedavi edilebilir.

Unutkanlık yaşamamak için bunlara dikkat!

Uzman Doktorlar, unutkanlık yakınmaları yaşayan hastada uykuya ilişkin öyküye özellikle zaman ayrılması gerektiğini dile getiriyor. Arığ, diğer tavsiyelerini şöyle sıralıyor: “Kişinin uyku bütünlüğünü bozması muhtemel psikojenik stresörlere yönelik tedavi yaklaşımları, uyku hijyenine ilişkin ihmal edilen faktörlerin düzeltilmesi, uykuya dalma ve sürdürme güçlükleri, uykuda solunum (uyku apne sendromu).” ya da hareket bozukluklarının (huzursuz bacaklar gibi) tanı ve tedavi yaklaşımlarına yönelmesi, unutkanlık sorunuyla baş etme açısından büyük önem taşımaktadır.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Beslenme


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…