Başlangıç Aile Yapısı Babalar, çocuğunuz için önemlisiniz unutmayın!

Babalar, çocuğunuz için önemlisiniz unutmayın!

6 min read
0
0
936

Nasıl bir babasınız? Çocuğunuzla ne kadar ilgilisiniz? Çocukların sevgiye ve desteğe ihtiyacı vardır. Bu sevgiyi sağlamak için babalara büyük rol düşer. Siz çocuklarınızla ilgilendiğiniz sürece o kendini güvende hissedecek ve hayata daha iyi hazırlanmış bir fert olacaktır.

Babalar, çocuklarının hayatında nasıl bir öneme sahip olduklarının farkında değil gibidirler. İşten eve yorgun gelen ve kısacık bir sohbetten sonra televizyon karşısında uyuklayan baba tipi, günümüz çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamaktan, onları mutlu etmekten çok uzak. Bu nedenle babalar uyumayın; çünkü siz uyurken çocuğunuz elden gidebilir diyoruz.

Bütün çocuklar sevgiye ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Siz, baba olarak bu desteği sağlamada büyük rol oynuyorsunuz. Babaların, çocukların yaşamına ilgi duyması, çocuklarına değerli, önemli, güvende olduğu duygusunu hissettirir. Çocuklarla birlikte zaman geçirmeniz, onlara güven ve mutluluk içinde büyüme şansı verir.

Uzman olmanıza gerek yok

Çocuğunuzla zaman geçirmenin, onların ne yaptığıyla, sevinçleri ve kederleriyle ilgilendiğinizi göstermenin çeşitli yolları var. Biraz hayal gücü, birkaç ipucu ve biraz sabır ve güvenle çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun, onunla iletişim kurun ve onu gerçekten anlamaya çalışın. Bir baba okuldan gelen çocuğuna “bugün okulda neler yaptın?” diye sorar. Ve büyük ihtimalle de “hiiiç, her zamanki gibi “türünden cevaplar alır. Böylelikle çocuğu ile iletişim kuramamış olur. Halbuki sorular daha özele inilerek sorulmalıdır. “Geçen matematik dersinden sözlü olacaktınız ne oldu; Ali ile tartışmıştınız, barıştınız mı bari; bugün hangi dersleriniz vardı… Şu dersinize şu öğretmen mi giriyordu.. peki o öğretmenin nasıl birisi?” Bu ve benzeri çocuğu konuşmaya yöneltecek sorular sorulmalı ve sıkıntı görülen noktada konu derinlemesine açılmaya çalışılmalıdır.

Sınırları koyun

Baba olmak her zaman eğlenceli bir arkadaş olmak demek değildir. Sınırları koymak zor da olsa iyi bir baba bunu başarmalıdır. Çocuğunuz sevginizi suiistimal etmeye başladığı anda tavrınızı ortaya koyun ve yaptığının yanlış bir hareket olduğunu kendisine iletin.

Sınırlar konusunda açık ve katı olun; ancak asla öfkeye kapılmayın.

Yalnızca hatalı davranışı eleştirin, çocuğunuzu değil.

Eşinizle çocuğunuza uygulayacağınız sınırlar konusunda uyum içinde olun, aksi halde çocuk uyumsuzluktan doğan boşluğu kendi lehine kullanmak isteyecektir. Unutmayın ki; hiçbir çocuk hayırsız evlat olarak doğmaz, onu hayırsız yapan sizin çocuğu yetiştirme tarzınızdır. *Psikolojik Danışman

Birlikte yapın

Çocuğunuzun yakın çevresini iyi tanıyın. Çocuğunuzla arkadaşları hakkında konuşun. Çocuğunuzun ilginç bulduğu şeylerden konuşun. Birlikte eğitici oyunlar oynayın, resim yapın. Bunlar çocuğunuzu alışverişe götürmenizden daha olumlu sonuçlar verecektir.

İlgi ve sevgi gösterin

Çocuğunuzu arayın, iletişimde olduğu diğer insanlara sorun. Çocuğunuzun hislerini paylaşın ve hislerini önemseyin. Hissettiklerinizi söyleyin, sarılın, şakalaşın. Onu sevdiğinizi ve onunla ilgilendiğinizi söyleyin.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Aile Yapısı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…