Başlangıç Sağlıklı Yaşam Baharda alerji kâbus yaşayanlar

Baharda alerji kâbus yaşayanlar

4 min read
0
0
801

Bahar aylarının gelmesiyle alerjik hastalıkları olanlar için de zor geçecek bir dönem başlar. Çiçek polenlerinin havada uçuşmaya başlamasıyla burun akıntıları, sulanan gözler ve hapşırma günleri de gelir. Alerjiyi, vücudun alerjen maddeye verdiği cevap olarak tanımlayan Uzmanlar, hastalığın belirtilerini, burundan su gibi akan akıntı, burun ve boğaz kaşıntısı, çok sık hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma şeklinde açıklıyor. Bir bitkiye veya hayvana ait bir parçacık vücuda girerse (gözü kaplayan zardan, burun veya boğazdan) bu istilayı önlemek amacıyla vücutta bir yanıt gelişiyor. Bu durum normal şartlar altında yararlı ve doğal bir koruma.

Alerjenler vücudu antikor yapmak üzere uyarırlar. Bunlar daha sonra alerjenlerle birleşip vücudu bu istenmeyen etkilere yol açan bazı kimyasal maddeleri salgılamasını sağlıyorlar. Bunlar içinde en iyi bilinen kimyasal madde olan Histamin, burun zarlarının şişmesine, kaşıntıya, tahrişe ve aşırı miktarda akıntı oluşmasına neden oluyor.

Ne yapabilirsiniz?
Her şeyden önce evde nemsiz bir ortam oluşturun ve evinizi sık sık havalandırın. Tozlu ortamlara girmeyin. Bitkiler polenlerini özellikle sabah 5 ile 10 saatleri arasında saçtıkları için bu saatlerde dışarıda kalmaktan kaçının. Çiçekli yerlerde bulunmayın. Polenlerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Evinizde içeride uçuşan şeyleri temizleyen aspiratörler kullanabilirsiniz. Çimleri keserken veya ev temizliği yaparken eczanelerden temin edebileceğiniz bir polen maskesi takın. Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde kapıları ve pencereleri kapalı tutun. Evde bulunan bitki ve hayvanlardan uzaklaşın. Tüy yastıkları, yün battaniye ve yün örtüleri pamuk veya sentetik maddede yapılmış olanlarla değiştirin. Şilteleri plastik kılıf içine koyun. Her gün egzersiz yapın. Sigarayı bırakın ve diğer hava kirliliğine neden olan şeylerden uzak durun. Dengeli beslenin, karbonhidratları en aza indirin. Diyetinizi vitaminlerle özellikle de C vitaminiyle destekleyin.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Sağlıklı Yaşam


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…