Başlangıç Anne Ve Çocuk Bebek Hastalıkları Bebeklerde Kusma Nedenleri ?

Bebeklerde Kusma Nedenleri ?

2 min read
0
0
766

Bebeklerde kusma durumu genellikle bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığı bulunmuyorsa şayet doğumdan sonraki ilk günlerinde yuttuklarını çıkarması veya gazı menfaatilmadan yatırılmasından neden yediklerinin bir kısmını çıkartması normal kabul edilir. İshal, bağırsak, kabızlık ve sindirim enfeksiyonları veya mide rahatsızlıklarından kaynaklı bebekte kusma görülebilir. Ayrıca bebeğin gerilime maruz kalması ,ilgisiz bırakılması ve yediği yiyeceklere titiziyetinin olması da kusma nedenleri arasında sıralanabilir.

Bebeğin kusma halinde yapmanız gerekli olanlar hem rahatlığı hemde sağlığı açısından önem taşımaktadır. Kusma anında yapılacak ilk iş bebeği yan yatırmaktır ve ağzının içindekileri temizlemektir. Böylece solunum yollarının tıkanma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Kustuktan sonra bebeğinizin ellerini ve yüzünü yıkamayı ihmal etmeyin şayet ateşi varsa ılık bir banyo yaptırabilirsiniz. Sık sık anne sütü verip veya kaynatılmış su vererek midesinin boş kalmasını engel olabilirsiniz. Kusma durumu şayet iki günden çok ve sık sık devam ederse hekiminuza müracaatn bu bir hastalığın habercisi olabilir.

Kusma sorunli bebeğin beslenmesine dikkat etmeniz gerekecektir. Süt ile beslenme döneminde sağlıklı ve gelişmeye yardım eden laktoz oranı azaltılmış veya laktozsuz mamalarla hazmını basitlaştırabilirsiniz. Bu mamalarda yağ ve karbonhidratların bileşiminin dengeli olmasına bebeğinizin sindirim sistemi için dikkat etmeniz gereklidir.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Bebek Hastalıkları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…