Başlangıç Sağlıklı Yaşam Bel ağrılarından basit egzersizlerle kurtulun

Bel ağrılarından basit egzersizlerle kurtulun

6 min read
0
0
832

Bel ağrılarından basit egzersizlerle kurtulun

Dünya genelinde en yaygın sağlık sorunlarından biri olan bel ve sırt ağrıları, uzun süre oturarak ya da ayakta çalışan insanlarda işgücü ve verimlilik kaybına sebep olarak ekonomiye önemli zararlar veriyor.

Ayrıca bel ağrıları, stresten depresyona kadar çeşitli psikolojik rahatsızlıklara da sebep oluyor. Dünyada her 100 kişiden yaklaşık 75’ini etkileyen bel ağrılarının önemi bir bölümünden basit egzersizlerle ve tedbirlerle kurtulmak mümkün. SSK Ankara Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi ve Fizik Tedavi Uzmanı Doktor Sevim Ergün, bel ağrısının önemsenmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Çeşitli sebeplerle oluşan bel ağrılarının kişinin bütün aktivitelerini ve iş de dahil olmak üzere bütün hayatını etkilediğini ifade eden Ergün, özellikle masa başında oturarak çalışanların risk altında olduğunu kaydetti. Ergün, oturarak çalışanların gün içinde birçok kez yoruldukça kalkıp yürümelerini ve bel egzersizleri yapmalarını önerdi.

Sürekli oturmayla dizlerde de ağrılar oluşabileceğini anlatan Ergün şu tavsiyelerde bulundu: “Bir dakika dik oturun. Her iki bacağınızı birden, ayaklarınızın arasına kalın bir kitap koyarak yukarıya doğru kaldırın, 5 saniye sonra yere indirin. Ayrıca oturur pozisyondayken ayaklarınızı çapraz yaparak baldırlarınızı güçlü biçimde birbirine doğru itin.”

Araştırmalara göre bel ağrısı, 35-50 yaş arasında ve kadınlara göre erkeklerde 2 kat fazla görülüyor. Erkeklerde 180, kadınlarda ise 170 santimetre üstünde boyu olanlar da bel ağrısı için risk grubunu oluşturuyor. Ayrıca sigara içenlerde bel ağrısı şikayetleri daha sık göze çarpıyor. Bel ve sırt ağrıları, genellikle bel kaslarının veya omurgadaki bağların zorlanmasından oluşan kas-iskelet sistemine bağlı veya omurilikten çıkan sinir köklerinin sıkışması sonucu meydana geliyor. Bel ağrısı pek çok ülkede iş günü kaybında ikinci sırayı alıp, üretim azalmasını etkileyen en önemli faktör olarak kabul ediliyor. Tüm dünya nüfusunun yüzde 80’i hayatının herhangi bir döneminde bel ve sırt ağrısı problemi yaşıyor. Bel ağrısında sıklık ve şiddet mesleklere göre de değişiyor. Ağır bedensel iş gücü gerektiren meslekler, kaldırma, dönme ve dönerek kaldırma gibi hareketler yapan, uzun süreli oturması gereken bir işte çalışan ve sürekli araba kullananlarda daha sık görülüyor. İnşaat işçileri, hemşire, öğretmen, bilgisayar çalışanı, ağır vasıta sürücüleri gibi meslekleri yapan kişilerde risk artıyor. Yapılan çalışmalar, düzenli egzersiz yapan ve fiziksel aktivitelerde bulunan kişilerin bel şikayetlerinin azaldığını gösteriyor.

Bel ağrısından korunmak için

Sert yatak kullanın. Yumuşak koltuk ve iskemlede oturmayın. Beliniz seviyesinden daha yüksekteki bir ağırlığı yerinden kaldırmayın. Ağırlık kaldırırken veya iterken daima dizlerinizi bükün. Dik durmayı ve karnınızı daima içine çekerek yürümeyi öğrenin. Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Sağlıklı Yaşam


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…