Başlangıç Kişisel Bakım Cilt Sağlıgı Nasıl Korunur

Cilt Sağlıgı Nasıl Korunur

7 min read
0
0
686

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Bölümü uzmanı Dr. Funda Ataman, kış aylarında cilt sağlığının nasıl korunması gerektiği ile ilgili bilgi verdi. İnsan organizmasının mevsim değişikliklerinden derinden etkilendiğinin önemini vurgulayan Ataman, göz önünde ve en büyük organ olan deride de bu değişiklikleri direkt olarak izlendiğini kaydetti.

Özellikle yaz mevsimi boyunca sürekli güneşe maruz kalma, terleme, deniz ve havuz suları cildin kurutabildiğini belirten Dr. Funda Ataman, “Cildiniz kırıştırabilir ve lekelendirebilir. Yaz mevsiminde cildin UV ışınlarında etkilenmesi sonucu sonbaharda bronz ve nemsiz bir ciltle karşı karşıya kalınmaktadır.” şeklinde konuştu.

Yaz mevsimi sonrası kesinlikle kullanılan nemlendiriciler ve kremler değiştirilmelidir uyarısında bulunan Dr. Ataman kışa girerken de deriyi yenilemek için cilt tipine (normal, yağlı, karma, kuru) makul cilt temizleyici kullanılması gerektiğini ifade etti.

Ataman, “Her deri tipindeki insan aşırı sıcak sudan, sert sünger ve liflerden kaçınmalıdır. Banyo sırasında seramid, gliserin, vazelin ve vitamin içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır. Deriye banyo sırasında giren suyu hapsetmek için nemlendiriciler banyo sonrası hemen sürülmelidir. Duştan çıkar çıkmaz sürülen nemlendiriciler hızla deri tarafından emilerek daha iyi sonuçlar verebilmektedir” açıklamasında bulundu.

“Kışın güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmayın”

Kış mevsimi gelince güneşten korunma hiçbir biçimde ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Ataman, havanın kapalı olduğu bir kış gününde güneşin zararı yalnız yüzde 20 ile yüzde 30 oranında azaldığının bilinmesi gerektiğini bildirdi.

Dr. Ataman, “Şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremleri kış mevsiminde de kesinlikle kullanılmalıdır. Kışa girerken bilhassa kırışık ya da yaşlanmış cilde sahip kişilerin kimyasal soyma, lazer, botoks, dolgu, mezoterapi, PRP ve dermoroller gibi programlarla kış mevsimine cildin yenilerek hazırlanması sağlanmalıdır. Cilt yüzeyinde oluşan kalınlaşma için en etkili teknik kimyasal peeling tedavisidir. Özellikle kimyasal peeling tedavisi yüze canlı bir görüntü sağlayarak, güneşin etkilerinden cildi arındıran ve akne oluşumunu da azaltan bir teknikdir.” dedi.

Kışın bilhassa tırnakların kırılıp titizlaşabileceğine dikkat çeken Ataman, ‘Özel tırnak balsamları, tırnak güçlendirici vitaminler tırnak bakımında kesinlikle kullanılmalıdır. Mevsim geçişlerinde saç dökülmeleri de artabilmektedir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kişilerin biotin, çinko, selenyum, metionin, A,E,B ve D vitaminleri ile takviye, medikal şampuanlar kullanması çözüm sağlayabilmektedir.’ tavsiyesinde bulundu.

“Mevsimine makul sebze ve meyve tüketin”

Kış mevsiminde sebze ve meyvelerden alınan vitamin ve minerallerin deriye son derece olumlu yansımaları olduğu bilgisini veren Dr. Funda Ataman, “En önemlisi alınan vitaminler cildi rahatlatarak, deriye parlak bir görünüm sağlar. Özellikle havuç içerisinde bulunan Beta Karoten’i kış mevsimi boyunca tüketmeye özen gösterilmelidir. Mevsim içerisinde yetişen sebze ve meyveleri tüketmeye de dikkat etmek gerekir” diye konuştu.

Yaz mevsimi boyunca yorulan cilt için kış öncesi kesinlikle etkili ve iyi bir bakım yapılması gerektiğini belirten Ataman yapılması gerekli olanlari şu şekilde sıraladı:

“Yaz mevsiminde ayrı kış mevsiminde ayrı nemlendirici kullanılmalıdır.Kış mevsiminde kesinlikle güneş koruyucu kullanılmalıdır.Ilık su ile banyo yapılmalı ve banyo sonrası makul nemlendirici kullanmaya özen gösterilmelidir.Su tüketimi kış mevsiminde azaltılmamalı, cildin nem dengesini kaybetmemesi açısında günde en az 2 litre su tüketilmelidir.Kış mevsiminde makul sebze ve meyve yenmeli, bilhassa havuç gibi sebzeler bol tüketilmelidir”.

Load More Related Articles
Load More By admin
  • Cildinizi ev yapımı maskelerle koruyun

    Pahalı hazır maskeler yerine meyve, süt, bal ve sebze karışımlarıyla çok etkili maskeler h…
  • 2017 Kaş Trendleri

    Son birkaç yıldır, her yerde kalın ve koyu renk kaşlar görüyoruz. Kaş trendi kalın kaşlar …
  • Yeni Trend 2017 Oje Modelleri

    Ojeler tırnaklarımızı sürdüğümüz ve genel hoşliğimizi tamamlayıcı başlıca nedenlerden biri…
Load More In Kişisel Bakım


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…