Başlangıç Anne Ve Çocuk Çocuk Gelişimi Çocugum Çabuk Sinirleniyor ve Ağrasif

Çocugum Çabuk Sinirleniyor ve Ağrasif

2 min read
0
0
1,176

Çabuk sinirlenme, bazı çocuklar için bulundukları ortamdan kaynaklanabildiği gibi bazı çocuklar için ise kalıtsal olabilir. Çocuğumuzda aşırı derecede görülen sinirsel davranışlar depresyon belirtisi olabilir ve bu sebeple mutlaka önlemi alınmalıdır.

Öncelikle çocuğumuzu gözlemleyip hangi amaçla ve ağırlıklı olarak ne zamanlar sinirlendiğini anlamaya çalışmalı ve çocuğun sinir tepkilerine sebep olan her ne ise onu ortadan kaldırmalıyız.

Bazı çocuklar bir arada yaşadıkları büyüklerini modelledikleri için sinirsel tepkilerde bulunurlar. Aile içinde çabuk sinirlenen ebeveynler varsa bu, çocukları etkiler. Bu sebeple aile içinde “çok sinirliyim” tarzındaki konuşmalara çocuk şahit olmamalıdır. Veya ebeveyn birtakım hatalı davranışları karşısında sinirli oluşunu bahane olarak göstermemelidir.

Bazı çocuklar, sinirsel davranışları ile çevrelerinin dikkatini çektiklerini düşünerek bu ilgiden hoşlanırlar. Sebebin bu olduğunu düşünüyorsak, çocuğun yersiz sinir tepkileri karşısında çocuğa ilgi göstermemeliyiz.

Kimi zaman çocuğun içinde bulunduğu ortamdaki duygusal zorlanmalar (ebeveynin ölümü, ayrılıklar vs…) ve gerginlikler çocuktaki sinirsel davranışların nedeni olabilir. Bu durumda çocukla arkadaşça ilişkiler kurup onunla sık sık konuşmalı ve rahatlayabileceği zeminler oluşturulmalıyız.

Ayrıca sebep ne olursa olsun sinirli çocuğun spora yönlendirilmesi, içindeki elektriği boşaltması açısından faydalı olacaktır

NOT: Çocuğun sinir tepkileri kendisine ve çevreye zarar verme noktasına gelmişse bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Çocuk Gelişimi


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…