Başlangıç Anne Ve Çocuk Çocuk Gelişimi Çocuğunuzun başarısızlığı demir eksikliğinden

Çocuğunuzun başarısızlığı demir eksikliğinden

5 min read
0
0
845

Çocukların ilk iki yaşa kadarki gelişimlerinde demir eksikliği onların zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkiler. Demir eksikliği okul çağında da devam ederse zihnî ve fizikî eksiklik ile çocuğunuzun okul başarısı da olumsuz yönde etkilenir.

Dünyaca Ünlü profesörler; çocuklarda erken yaş döneminde demir eksikliğinin zeka gelişimini olumsuz yönde etkilediğini söylüyorlar. bütün dünya ülkelerinde ve özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda demir eksikliğinin daha çok olduğuna dikkat çekiyorlar.

profesörler, demir eksikliğinin erken bebeklik döneminde, ergenlik çağında hızlı büyüme ve özellikle de genç kızların fizyolojik hallerine bağlı olarak sık görüldüğünü ifade ederek, bu dönemlerde çocukların demir eksikliği bakımından gözlenmesini önerdi. Anne sütünün demir maddesinden yoksun olduğunu ifade eden profesörler, “Bu problemin önlenmesi için gelişmiş ülkelerde çocuklara verilen mamalar demir bakımından güçlendirilmiştir. Bizim çocuklarımıza da bu destek sağlanmalıdır. Ayrıca hamilelik dönemlerinde anneye mutlaka demir ve folik asit takviyesi yapılmalıdır.” diye konuşuyorlar.

“Kırmızı et demir açısından zengindir. Ancak, her hayvansal gıdadan yeterli demir alınamaz.” özellikle çocuklarda günde yarım litreden fazla içilen sütün demir eksikliğine sebep olabileceğini kaydetti.

Zeka gelişimini nasıl etkiliyor?

Demir eksikliği sadece kansızlık sebebi olmayıp, vücutta enerji metabolizması, sinir sistemi, fiziki performanstan sorumlu adale sistemi ve vücudun enfeksiyonlarla mücadelesini sağlayan savunma sistemiyle yakından ilgilidir. İnsan beyni gelişiminin en hızlı olduğu dönem hayatın ilk iki yılı olup, ikinci yaşın sonunda beyin gelişiminin yüzde 80–90’ı tamamlanır.

Bu dönemde çocuklarda demir eksikliği düşük olması halinde zeka gelişiminde kalıcı kayıplara sebep olacak hasarlar oluşur. Bu hali yaygın bilinen şekliyle bir zeka geriliği şeklinde tarif etmek doğru olmaz. Ancak bu çocukların demir eksiklikleri sonradan düzeltilse bile genetik kapasiteleriyle ulaşabilecekleri en yüksek zeka düzeyinin daha altında bir zeka düzeyine ulaşırlar. Yani bu çocuklar bebeklik döneminde demir eksikliğinden korundukları takdirde zeka seviyeleri daha yüksek olacaktır.

Zihnî ve fizikî performans düşer

Okul çağındaki çocuklarda, demir eksikliğini yaşamaları halinde okul başarılarını olumsuz etkileyecek zihni ve fiziki performans düşüklüğü görülür.

Bu çocukların olmayan kişilere oranlara biraz daha düşüktür. Anlama kabiliyetleri, fiziki güçleri, problem çözme yetenekleri zayıflar. Ancak bu durum demir eksikliğinin giderilmesiyle tamamen düzelebilir. Demir eksikliği olan bir atlet, adalelerinde oksijen depolayamadığı için adale gücü azalır ve çabuk yorulur.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Çocuk Gelişimi


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…