Başlangıç Anne Ve Çocuk Bebek Hastalıkları Çocuk Hastalıklarında Yapılan Yanlışlar

Çocuk Hastalıklarında Yapılan Yanlışlar

14 min read
0
0
934

Anne baba olarak çocuklarımız söz konusu olduğunda tek talebimiz; onların sağlıklı olması… Bunun için beslenmesinden giyimine, ilacından vitaminine her şeye fazlasıyla özen gösteriyor, hastalıklardan köşe bucak kaçırıyoruz. Özellikle kış aylarında enfeksiyon kapmasınlar diye önlem aldığımızı sanıp, aslında yapılmaması gereken şeyleri yapabiliyoruz. İşte onlardan ilk 10’u…

1- Çocuğum üşürse hasta olur, kalın giydirmeliyim

Çocuklar üşüdükleri için değil, solunum yolu enfeksiyonuna neden olan mikroplar soğuk havada daha çabuk çoğaldığı için hasta oluyor. Ayrıca kışın kapalı ortamlarda kalabalık halde bulunduğumuz için mikroplar daha süratli yayılıyor. Kalın giydirmekle terlemenin artacağını söyleyen Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, asıl bu yolla hastalıklara davetiye çıkardığımızı belirtiyor. Çünkü çocuk kalın kıyafetler içinde terli bir biçimde dış ortama çıktığında daha fazla üşüyor. Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, bu nedenden dolayı “Bebek ve süt çocuklarına sizin giydiğinizden bir kat fazlasını, daha büyük çocuklara ise sizin giydiğiniz kalınlıkta giydirebilirsiniz” diyor. Bu arada çocukların eli ile ayağının daha soğuk olacağına da değinerek, “Eli-ayağı soğuk diye üst üste giydirmeyin. Vücut ısılarını en iyi enseden, gövdeden anlayabilirsiniz” uyarısında bulunuyor.

2- Zayıf çocuk daha fazla hasta olur. Öyleyse iştah açıcı şurup kullanmalıyım

Çocuğunuz büyüme-gelişme eğrisine paralel gelişiyor ve hekiminuz gelişimini normal buluyorsa, fazla yemeye zorlamanızın hiçbir faydası yok. Önemli olanın çocuğun çok kilo alması değil dengeli beslenmesi olduğunun önemini vurgulayan Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, bunu şu şekilde açıyor: “Özellikle sebze, meyve, kırmızı et, yoğurt, yumurta tüketmesini sağlanmalı; ara öğünlerde cips, hazır gıda, çikolata, şeker verilmemeli. Ara öğünlerde tercih edilen yiyecekler kuruyemiş ve kuru meyveler olmalı. Eğer bunları yiyorsa, vitamin şurubuna ihtiyacı olmaz, fazladan verdiğiniz şurup da fayda sağlamaz.”

3- Dengeli besleniyor ancak yine hastalanıyor. O zaman bağışıklık sistemini güçlendirici şurup vermeliyim

Çocuğun bağışıklık sistemini yalnızca bir şurup ile güçlendirmek olası değil. Çocuğun uyku, oyun ve yemek saati belli bir düzen içinde olmasının daha önemli olduğunu vurgulayan Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, “Bu rutin dışına çok çıkılmamalı” diyor.

Kışın çocukları evden çıkarmayıp “Soğuk havada hasta olur” kanaatsinin de yanlış olduğuna değinerek, bilhassa güneşli havalarda dışarı çıkarıp hava alma tavsiyesinde bulunuyor. Çocukların hasta olup enfeksiyonları ayrı ayrı geçirdikçe bağışıklık sistemlerinin yetişkinlaşacağının önemini vurgulayan Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, “Yine de hekiminuz tavsiye ederse bazı destek ürünlerini kullanabilmeniz mümkün” diyor.

4- Banyo yaparsa hasta olur

Soğuk havalarda çoğumuz banyo yapan çocuğun hastalanıp üşüteceğine inanırız. Oysa banyo yapmak çocukları rahatlatıyor, burun tıkanıklarını açıyor ve enfeksiyonları vücuttan uzaklaştırıyor. Siz de fark edeceksiniz, banyo sonrası çocuğunuz mışıl mışıl uyuyacak. Eğer eviniz soğuk değilse, yattığı odada hava akımı yoksa çocuğunuzu yazın her gün, kışın haftada 3-4 kez banyo yaptırabilirsiniz.

5- Kışın dondurma yerse hasta olur

Genelde dondurma ülkemizde yalnızca yaz aylarında tükettiğimiz bir yiyecektir. Çocuklarımıza da kışın dondurma yenmeyeceğini öğütleriz. Oysa sağlıklı koşullarda üretilmiş dondurma, çocuklar için iyi bir süt ürünü ve kalsiyum kaynağı. Yutakta ödem ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları hafifletici etkileri de bulunan dondurmayı kışın tüketebilmenin kurallarını yine Dr. Özlem Eroğlu Kayacık açıklıyor: “Çocuklar, yemekten sonra dondurma yiyebilir. Ancak buzlu değil sütlü dondurma tercih edilmeli. Ayrıca çocuğa yalayarak ufak miktarlar durumunda yemesi öğretilmeli ve sonrasında ılık su içmesi sağlanmalı.”

6- İyileşmesi için ateşini düşürmeliyim

Ateş, aslında öksürük gibi bedenin bir savunma mekanizması… Mikroplarla bedenin savaşabildiğinin bir göstergesi olan ateşi düşürmek enfeksiyonu tedavi etmiyor, yalnızca çocuğu rahatlatıyor. Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, ateşi çıkan çocuk için uygulanabilecek doğru yaklaşımı şu şekilde açıklıyor: “Ateşi yükselen çocuk titriyor ve eli-ayağı soğuk diye üzerini örtmeyin, tam tersine soyun. Çocuğu sirke, alkol, soğuk su ile yıkamak ateşi ilk önce hızla düşürse de, sonra daha çok yükselmesine neden olur. Normal banyo sıcaklığındaki ılık suda oturabilir veya ılık bezlerle bedenine kompres yapılabilir.”

Ailelerin ateşten çok tedirgin olmalarının bir sebebi de; beş-altı yaşa kadar ateşli havale geçirme olasılıki. “Ateş arttıkça kesinlikle havale geçirecek diye bir şey yok” diyen Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, bilhassa genetik yatkınlığı olanlarda havale geçirme eğilimi varsa, daha ilk yükselme anında havale geçirebileceğini belirtiyor. Havale anında soğuk suya sokmak, soğan koklatmak, baş aşağı sarkıtmak gibi davranışları netlikle onaylamayan Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, “Sakin bir biçimde yumUşak bir yere yatırıp kafası yan çevrilerek ortam havalandırılmalı” biçiminde uyarıyor. En kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gdolayılmesi gerektiğini vurguluyor.

7- Ateşi var, burun akıntısı yeşil, o halde antibiyotik kullanmalıyım

Çocukların kış enfeksiyonlara yakalanması, aileleri bazen çoksıyla endişelendirip lüzumsuz antibiyotik kullanımına neden olabiliyor. Oysa her gribal enfeksiyonda antibiyotiğe sarılmak, lüzumsuz ve sakıncalı. Çocukların geçirdiği bulaşmaların çoğunun virüslere bağlı olduğunu belirten Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, her yüksek ateş ve yeşil burun akıntısı görülen çocukta antibiyotik tedavisine başlamak gerekmediğini vurguluyor. Antibiyotiklerin yalnız hekimin tavsiyesiyle kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

8- Çocuk hasta oldu, vitamin vermem gerekiyor

Bağışıklık sistemi için önemli olan vitaminler, bizim olduğu gibi çocuklarımızın da hastalıklara karşı savunma sistemini destek veriyor. Ancak ilaç biçiminde almak yerine meyvelerde bol miktarda olan vitaminleri doğal yoldan ve derli toplu almak daha önemli. Hasta olduktan sonra vitamin yüklemesi yapmanın bir yararı yok.

9- Grip oldum, bebeğimi emzirirsem o da mikrop kapar

Bu dönemde bilinenin tam aksine emzirmenin önemine değinen Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, “Anne emzirdikçe yaptığı antikorlar bebeğe geçer ve bebek için güçlü bir koruma sağlar” diyor. Gribin aynı ortamda solunum yolu ile bulaşabileceğini de ekleyen Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, hasta olan şahsa çok yaklaşmak, yüz yüze solumak, öpmek gibi davranışların grip riskini artırdığını söylüyor.

10- Çocuğumun öksürüğünü durdurmam gerekiyor

Öksürük vücudumuzun savunma mekanizmalarından biri. Çocuğu rahatsız eden kuru öksürüklerde hekim denetiminde şurup kullanmak mümkün yalnız balgamlı öksürüğü durdurmamak gerekiyor. Çocuklarda balgamın ağız yoluyla atılmasının şart olmadığı belirten Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, bunun için çocukların zorlanmaması gerektiğini de önemle belirtiyor: “Çocuk öksürdüğünde balgam akciğerinden çıkar, ağızdan çıkaramazsa yutar ve dışkı ile atar. Bu yüzden öksürdüğünde balgamını ağzından çıkarması için zorlamayın ve bol sıvı almasını sağlayın ki daha rahat atabilsin.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Bebek Hastalıkları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…