Başlangıç Anne Ve Çocuk Çocukların Duygusal Düşünceleri’ne Karışmayın

Çocukların Duygusal Düşünceleri’ne Karışmayın

2 min read
0
0
571

Birçok anne–baba, çocukların yaşadıkları duygular karşısında çocuklarına tepkisel yaklaşırlar. Anne–babalar, çocukları kendileri gibi düşünmek ve daha da ötesi hissetmek zorundaymış gibi çocuklarının duygularını kontrol etmeye çalışırlar.

“Bu kadar üzülecek ne var?”, “Biraz fazla gülmedin mi?”, “ağlamamalısın!”, “tut kendini biraz sakın heyecanlanma!” gibi cümlelerle çocuklara hissettikleri duyguları dolu dolu yaşama fırsatı vermezler.

Çocuğa yöneltilen bu tarz yaklaşımlar ile çocuk anlaşılamıyorum duygusunu hissedebileceğinden, ebeveyn ile çocuk arasında iletişim kopukluğu oluşur. İletişim kopukluğu ile birlikte bazı çocuklarda anlaşılamamak hırçınlıklara sebebiyet verebilir. Çocuk “ben bu şekilde hissediyorum; ama onlar bana inanmıyorlar, inansaydılar anlayabilirlerdi” diye düşünebileceğinden bu yaklaşım, çocuğun ebeveynine olan güveni de zamanla sarsılabilir.

Ayrıca içinden geldiği gibi davranamamak daha da ötesi hissedememek çocukta gergin tepkilere, gergin tepkiler de zamanla birtakım davranış bozukluklarına neden olur. Bütün bu sebeplerden dolayı çocuğunuzun duygularına ket vurmayın veya sınır getirmeyin.

Sadece anlamaya çalışın. “Üzüntünü anlayabiliyorum, senin için yapabileceğim bir şey var mı?” demek çoğu zaman çocuğunuz için bin bir teselliden çok daha fazla etkili olabileceği gibi “çok mutlu görünüyorsun” şeklindeki bir cümle de çocuğun mutluluğuna mutluluk katacaktır.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Anne Ve Çocuk


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…