Başlangıç Anne Ve Çocuk Çocuklu Çalışan Annelere Para Müjdesi

Çocuklu Çalışan Annelere Para Müjdesi

5 min read
0
0
747

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ankara ve İstanbul’da “Çalışan annelere bkesintisiz desteği” kapsamında toplam 5 bin anneye ayda bin 500 liraya kadar yardımda bulunacak. Bu imkândan, sigortalı çocuk bkesintisizsı çalıştırmaları durumunda 0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan veya çalışmaya başlayacak işçi statüsündeki anneler faydalanabilecek.

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen, SGK tarafından yürütülen “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi”ne Ankara ve İstanbul da dahil edildi.

TOPLAM 15 MİLYON EURO HİBE DAĞITILDI

Antalya, İzmir ve Bursa’da 2015’te uygulanan projeden bugüne kadar 6 bin 755 anne ve 8 bin 418 çocuk bkesintisizsı yararlanırken, toplam 15 milyon euro hibe dağıtıldı. Projenin söz konusu üç ildeki başarılı olmasının sonrasında, Ankara’da bin 500, İstanbul’da 3 bin 500 olmak suretiyle, toplam 5 bin annenin daha desteklenmesi kararlaştırıldı.

ŞARTLARI KARŞILAYAN ANNELERE BİN 200 LİRA VERİLECEK

Sigortalı çocuk bkesintisizsı çalıştırmaları durumunda 0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan veya çalışmaya başlayacak işçi statüsündeki annelerin faydalanabileceği bu destekle, şartları karşılayan annelere aşağı yukarı bin 200 lira verilecek. Şartları karşılayan annenin engelli bir çocuğunun olması veya çocuğuyla tek ebeveyn olarak yaşaması durumunda bu destek aşağı yukarı bin 500 liraya kadar çıkacak.

ANNENİN ÜCRETİ ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATINI AŞMAYACAK

Ankara ve İstanbul için ön kayıtlar www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net adreslerinden, net kayıtlar ise Ankara ve İstanbul İl Müdürlüklerinde kurulan kayıt ofislerinden alınmaya başlanacak.

“Başvuru tarihi itibariyle 0-24 ay aralığında çocuk sahibi olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, bir işverenin yanısıra SGK’lı işçi statüsünde sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olması, İstanbul ve Ankara’da çocuğuyla aynı evde ikamet etmesi, analık izin süresini geçirmiş olması, son bir yıldaki ortalama brüt ücreti asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmaması, çalıştırdığı çocuk bkesintisizsıyla arasında kendisi ya da eşi açısından birinci derecede akrabalık ilişkisi olmaması (çocuk bkesintisizsı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar akrabalık ilişkisi bulunmaması), proje kapsamında çocuk bkesintisizsı olarak çalışmaması, en geç net kayıt tarihi itibarıyla sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bkesintisizsı istihdam etmesi.”

BAKICI BİRİNCİ DERECE AKRABA OLMAYACAK

Proje kapsamında çocuk bkesintisizsı olmak isteyenler için gerekli şartlar ise şunlar:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve kadın olması, İstanbul ve Ankara’da ikamet ediyor olması, hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olması, bakımını üstlendiği çocuğun anne ya da babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar akrabalık ilişkisi bulunmaması, en az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olması.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Anne Ve Çocuk


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…