Başlangıç Anne Ve Çocuk Bebek Hastalıkları Doğum Sonrası Bebek Bakımı

Doğum Sonrası Bebek Bakımı

8 min read
0
0
696

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Düzeni Nasıl Olmalıdır?
İlk birinci gün her iki göğüsten de 5’ er dakika 2.gün 10’ar dakika, 3.gün ise 15 dakika ve daha uzun sürebilir. Daha uzun süreli olması daha fazla bebeğe bağlıdır. Sağlam çocuk denilen, zamanında doğmuş, sağlıklı bebekler için emzirme sıklığı bebeğin talebine göre ayarlanır.

Bebek bakımı

Kabaca bir ortalama söylemek gerek görülürse genelde 2-3 saatte bir bebekler doyurulabilir. Eğer doyma belirtilerinde bir problem yoksa daha sık emme talebi olması bebeğin aç olması doğrultusunda olmayabilir. Düşük ağırlıklı bebeklere 2 saatten daha uzun saatlere ara vermeden emzirmeye dikkat edilmesi gerekir. Bebek içmek istemese dahi bebek uyandırılıp 2 saatte bir en az verilmesi gerekir.

Yeni Doğan bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır

Çünkü buna dikkat edilmezse kan şekerinde düşmeler yaşayabilir. Prematüre bebeklerde daha sık emmek istiyorlarsa bu da mümkün olabilir. Eğer bebek yeterli dışkı yapıyorsa emdikten sonra sakinleşiyorsa, rahatlıyorsa ve takibinide kilo alımı düzgün gidiyorsa o zaman bebeğin aç kaldığını söyleyemeyiz. Tamamen emzirme fizyolojisini çalıştırmak için bebek içgüdüsel şeklinde devranıyordur. Göğüste bazı uyarıcı bölgeler vardır. Bebek emdikçe bunlar uyarılıyor. Sinirsel yollarla beyne uyarı gider ve oksilotin prodaktin denilen 2 adet madde salgılanır. Bu maddenin salgılanmasıyla bebek en kadar emerse süt o kadar fazla olur.

Yeni Doğan Bebek

Yeni Doğan Bebek Ne Kadar Uyumalı?
1 aylık bebeğin günlük uyku süresi 15 saattir. Genellikle bebekler gece ve gündüz ayrımını 3 ay içerisinde yapabilirler. Gündüz bebeklerle bol bol sohbet edilmeli, ışık açık olmalı, müzik dinleyebilir ancak gece bebek uyandığı zaman ışığı fazla açmamayı tercih ederiz.

Yeni Doğan bebeklerde gece gündüz ayrımı

Geceleri anne bebekle konuşmamalıdır. Mümkün olduğunca gece daha sakin bir ortam gündüz biraz daha gürültülü bir ortamda olması gündüz ve gece ayrımını basitlaştırır. Anne sütü alan bir bebekte genellikle ilk 3 ayda 3-4 saatte bir kendi kendine uyanıp acıktığı zaman acıktığını ifade eden ağlama biçiminde bize bilgi verebilir. Ama bu 5 saati geçiyorsa veya bebeğin renginde bir sorun olduğunu hissediyorsa uyandırıp beslemek gerekir.

Yeni Doğan Bebekelerde Uyku Nasıldır

Yeni Doğan Sarılığı Nedir?
Anne karnında bebeklerde akciğer devre dışıdır. Tamamen göbek kordonundan gerekli olan, ihtiyacı olan oksijeni alır ve bunu vücuttaki organlara taşır. Buradaki taşımayı iyi sağlamak için kırmızı kan hücrelerinin içinde oksijen taşıyan yapı özel bir yapıdır. Ama anne karnından çıktıktan sonra akciğerler devreye girdiğinde oksijen taşıma görevini yapan hemoglobinin değişmesi gerekir.

Bebeklerde sarılık

Bu nedenle kırmızı kan hücrelerinin genel olarak çoğu yavaş yavaş yıkılır. Yıkılma sonucu ortaya çıkan bilirubin denilen madde (sarılığa neden olan madde) idrar yoluyla atılır. Aynı oranda yeni hemoglobin’ler yapılır ve bebeğin kan dengesi sağlanmış olur. Eğer bebek bu dönemde çok iyi beslenemiyorsa idrar miktarı az ise bilirubin atılamayacağı için sarılık ortaya çıkabilir. Yine kan hücrelerinin yıkılma fizyolojik olmanın ötesinde kan uyuşmazlığı ve bazı kan rahatsızlıklarına bağlı ise çok hızlı yıkılacağı için idrar aracılığı ile atılıp yetersiz kalacaktır ve sarılı ortaya çıkacaktır.

Yeni Doğan Bebeği Yıkarken Nasıl Tutmalıyız?
Yeni doğan bebekler’de başı ve boynu çok rahat harekette bulunamadığı için bu konu çok mühimdir. Bebeğin kesinlikle kafasının ense kısmına kendi bileğinizi iyice yerleştirip destek vermelisiniz. Koltuğunun altına da elinizle sıkıca kavramanız gereklidir. Çocuğu kolunuzda 90 derecelik açıyla tutarak diğer elinizle de hem çocuğu kaldırırsınız hem sabunla’ya bilirsiniz hem de onu iki elle daha yakın tuttuğunuzda çok daha makul bir pozisyon olmuş olur.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Bebek Hastalıkları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…