Başlangıç Aile Yapısı Eşinizin gerçek kişiliği nedir ?

Eşinizin gerçek kişiliği nedir ?

8 min read
0
0
910

Kocanız ya da karınız evlendikten sonra çok mu değişti? Ya da evde konuşmayan aksi insanlar başkalarının yanında sevecen, cana yakın biri mi oluyorlar? Bu sorunu halledebilir ve eşinizin içindeki gerçek ve doğru olan kişiliği ortaya çıkarabilirsiniz.

Siz de “Beyimi arkadaşlarının veya ailesinin arasındayken tanıyamıyorum. Benimle birlikteyken o şen şakrak kişi gidiyor içe kapanık biri oluyor. Benimle konuşmuyor, ya da çok sinirli oluyor diye dert yananlardan mısınız? Ya da hanımınız evlendikten bir süre sonra çok mu değişti? Ya da eşinizin size arkadaşlarına ve çocuklarına karşı davrandığı gibi sevecen davranmadığını mı düşünüyorsunuz?. Bunun pek çok nedeni olabilir.

Eşiniz kendi anne–babasından böyle bir iletişim şekli görmüş olabilir

İnsanlar daha önce gördükleri modellere aldıkları eğitim vb.ye göre değişik ortamlarda farklı kişilikler sergileyebilirler. Eğer eşiniz size karşı hiç istediğiniz şekilde davranmamışsa bunun nedeni kendi anne babasında gördüğü model olabilir. Ayrıca her insanın sevgi dili farklıdır. Böyle olsa da eşiniz sizin beklentilerinizi karşılayamadığının farkına varırsa ve evde gergin bir ortam olmazsa bu durum değişebilir.

Ekonomik sıkıntılardan kaynaklanabilir

Evlilik çok yönü olan bir beraberlik olduğu için ihtiyaçların gündeme getirilme gerekliliği bazen iletişimi duygusallıktan çıkarabilir. Erkeğin kısıtlı imkanı ihtiyaçlara farklı bakış açısı maddi sorunların sık sık tartışılmasına neden olabilir. Aynı şekilde hanımın da yoğun iş temposu veya çocukların bakımı sebebiyle eşinin bazı beklentilerini yerine getirememesi tartışmalara zemin hazırlamaktadır.

Önceliklerin belirlenememesi

Eşlerin birbirlerini sık sık eleştirmelerine sebep olan sorunlar bazen öncelikleri belirleyememekten kaynaklanmaktadır. İyi bir programlama sorumlulukların daha kolay yerine getirilmesini sağlayabilir.

Evlilik denge demektir

Evliliği dengede tutmak kolay değildir. Bazen eşler aynı ihtiyaçlarını farklı zamanda dile getirirler. Bu zaman farklılığı kısır döngüye ve eşlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabilir. Karşılıklı fedakarlıkla bu durum önlenebilir.

Sevda hanım diyor ki eşimin evde olduğu bir kaç hafta sonu hep birlikte dışarı çıkmak için ısrar edip durdum. Eşim her seferinde evde kalmayı tercih etti. Bu beni geriyordu, bunu önlemek için ben de Pazar günleri dışarı çıkmayı teklif etmekten vazgeçtim. Pazar günü kendime başka meşguliyetler buldum. Bir gün eşim birlikte piknik yapmayı teklif etti. Çok sevindim. Fakat tam tersine o gün canım hiç dışarı çıkmak istemiyordu. Sonradan düşündüm ki bu çok uzun zamandır istediğim bir şeydi. O gün fazla istemesem de kabul ettim. Birlikte çok güzel bir zaman geçirdik. Böylece kısır döngüyü kırdık. Artık çoğu zaman ikimiz de dışarı çıkmaktan birlikte doğal ortamlarda dolaşmak, spor yapmak , konferansa gitmek , çocuklarımızı parka götürmek vb. den hoşlanıyoruz.

Sorunları biriktirmeyin, hemen çözmeyi deneyin

İletişim çatışmalarının çözülmesinde kararlılık çok önemlidir. Eşin sorumlulukları yerine getirememesinden kaynaklanan sorunlar biriktirilmemelidir. Beklentiler karşı tarafı bıktırmayacak şekilde dile getirilmeli uzatılmamalıdır. Bu ifadelerde sen dilini kullanmak yerine ben dili kullanmak çok önemlidir.

Bütün sorunları hemen çözemezsiniz, zaman tanıyın

Eşlerin birbirini olduğu gibi kabul etmeleri beklentileri azaltır. Mutlu çiftlerin iletişim şekli incelendiğinde birbirlerini değiştirmek için çaba sarf etmedikleri görülmektedir. Kişi değil olaylar, ihtiyaçlar hedef alınmalı, onur kırıcı eleştirilerden kaçınılmalıdır.

Stresten kaçınmalısınız

Tartışmalar, eleştiriler, uygun dille yapılmazsa eşlerin negatif enerji dolmasına ve stres yüklenmesine sebep olur . Aynı şekilde başka kaynaklardan yüklenilen negatif enerji en çok aile içi iletişimde ortaya çıkar. Taraflar ne kadar ortamı gerecek konuşmalardan kaçınırlarsa problemler o kadar kolay çözülür. Eşler birlikte geçen zamanın çok az bir kısmını ihtiyaçların ifadesi ve eleştiriye ayırırlarsa ilişkiyi daha mutluluk verici hale getirebilirler. Olumlu ifadelere, sevgi dolu sözlere birlikte iki tarafın hoşlandığı faaliyetlerde bulunmaya daha çok zaman ayrılırsa eşler ya evliliğin başında duyup da kaybettikleri heyecanı yeniden duyabilir, ya da hiç tanımadıkları eşlerini tanımaya, onun gerçek kimliğini ortaya çıkarmaya başlarlar.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Aile Yapısı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…