Başlangıç Aile Yapısı Evlenmeye karar verdikten sonra sizi neler bekliyor?

Evlenmeye karar verdikten sonra sizi neler bekliyor?

19 min read
0
0
995

Evlilik, hayatın en büyük dönüm noktalarından biri olduğu için eşlerin birbirlerini çok iyi seçmeleri ve tanımaları gerekiyor. Ancak eş seçiminden sonra çiftlerin “artık bir evimiz var” diyene kadar geçirecekleri aşamalar da çok önemli.

Evlilik, hayatın en büyük dönüm noktalarından biri olduğu için eşlerin birbirlerini çok iyi tanımaları ve seçmeleri gerekiyor. Ancak, eş seçiminden sonra çiftlerin “artık bir evimiz var” diyene kadar geçirecekleri aşamalar da çok önemli. Çünkü, ailelerin de devreye girdiği bu süreçle asıl zorluklar başlıyor.

Özellikle Türk toplumunda karar verdikten sonraki evlilik sürecinin iradesi her iki tarafın ailelerine geçtiği için, tatlı bir telaşla yapılacak işler, her iki tarafın birbirini kırabildiği, genç çiftleri ailelerinin arasında bırakan tatsızlıkların yaşandığı da oluyor. Bu tür tatsızlıklara meydan vermemek için birbirinize güvenmeniz, ailelerinize karşı da anlayışlı ve dengeli olmanız, sorunları mümkün mertebe alttan alarak halletmeniz gerekiyor. Bu dönemde her şeyin kendisi için yapıldığı söylenen genç kızlar da ailelerini karşılarına almak istemiyorlar; ama evliliğin bir mücadele değil birlikte yaşama sanatı olduğunu unutmamaları ve artık eşinin, ailesinden önce geleceğini bilmeleri gerekiyor. Ayrıca, yeni kararların alınacağı, ekonomik hesapların yapılacağı bu süreç, çiftlerin birbirlerini tanımaları için de iyi bir fırsat.

Önce kız istenir

Anadolu’nun her yöresine göre düğün gelenekleri farklılık gösterse de şehirlerde genel olarak yerleşmiş âdetler vardır. Biraz İslam, biraz Türk, biraz da Batı kültürüyle örülmüş bu sürecin ilk adımı, erkeğin ailesinin, hanım kızı ailesinden istemesi ve söz yüzüklerinin takılmasıyla atılıyor. Nişanlanıncaya kadar taşınacak olan bu yüzükler, karşılıklı verilen ilk sözü temsil ettiği için manevî bir anlam da taşır ve genelde ince altın bir yüzük seçilir. Söz çikolatası, şık bir gümüş tepsi, gondol, kristal veya porselen derin bir tabağa yerleştirilir. Söz çiçeği olarak genelde kırmızı gül buketi yaptırılır. (Gül adedinin tek sayı olmasına dikkat edin) Çikolata, eve girerken gelinin annesine; çiçek, müstakbel eşe verilebilir. Erkek tarafının büyüğü veya ailenin değer verdiği kişi, kızı ailesinden “Allah’ın emri, Peygamber’in kavliyle” istedikten sonra, müstakbel gelin tarafından söz kahveleri ikram edilir. Bu arada, damadın heyecanından faydalanarak, kahvesine şeker yerine tuz atıp ona hayatı boyunca unutamayacağı tuzlu bir oyun oynamak da âdettendir. Genç çifte yüzükler takılırken, geleneksel bir konuşma yapılıp kurdele kesilir. Bazen makaslar damat bahşiş vermeden kesmezler.

Nişan kız evinde olur

Nişan törenleri de genelde kız evinde yapılır. Bazen söz–nişan bir araya da getirilir. Nişanda çiftlere karşılıklı olarak aldıkları ve ömür boyu taşıyacakları alyanslar ile birlikte geline takı takılır. Kuyumcuda yüzüklerin içerisine isimler ve nişan ya da düğün tarihi yazdırılır. Bu arada nişanlı çiftlerin birbirlerine bohça göndermesi çok yaygındır. Erkek tarafının hazırladığı bohçada, gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik; kız tarafının bohçasında, pijama, iç çamaşırı takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm bulunur. İlave olarak kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilir.

Bahar ve yaz ayları ile hafta sonları kıyılan nikâhlarda artış olduğundan nikâh tarihini mümkün olduğu kadar erken almalısınız. Ayrıca düğün mekânı için de erken davranmanız gerekiyor. Her şeyden önce aileleriniz ile birlikte sade ve samimi bir düğün mü, yoksa görkemli bir düğün töreni mi isteyip istemediğinize, yemekli bir davet mi yoksa sadece nikâh töreni mi yapacağınıza birlikte karar vermeniz lazım. Bundan sonra bütçe oluşturarak çeşitli yerlerden fiyat alabilirsiniz. Fiyat araştırması sırasında mekânın ulaşım kolaylıkları, kapasitesi, ferahlığı, gelin odası, paket programları, mönü seçenekleri, eleman yeterliliği gibi konularda bilgi alınmalı. Bu arada davetiye, nikâh şekeri, düğün pastası, düğünde kullanılacak müziklerin seçimi için bir hayli kafa yorulması gerekiyor. Davetiyelerin düğün tarihinden yaklaşık bir ay kadar önce dağıtılmaya başlanması ve çiftlerin düğün pastasından birer çatal alarak birbirlerine ikram etmeleri gerektiğini de hatırlatalım.

Kına gecesi âdettendir

Genç kızlar için gelinlik seçimi hazırlıkların en heyecanlı ve riskli olanı. Erkekler için de fatura önemli tabii. Çünkü, gelinliği erkek tarafı, damatlığı kız tarafı alıyor. Bu arada erkekler, sadece birkaç saat giyilecek olan bu kıyafete neden bu kadar para ödediklerini anlamaya çalışırken bir taraftan da en azından gelinlik kadar fiyatı yüksek olan damatlıklar seçiyorlar. Gelinliklerin modelleri ve fiyatları her bütçeye ve sosyal konuma göre büyük değişiklikler gösteriyor. Kimi genç kızlar mecburen kiralamayı tercih ederken, kimileri de uygun fiyata diktiriyorlar. Her gelinliğin canlı çiçekten ya da özel hazırlanmış bir de buketi olur ve genç kızlar bunu düğünün sonunda uğur getirmesi için bekâr arkadaşlarına doğru fırlatır.

Kına gecesi adetleri de her yöreye göre değişiyor; ama düğün yapılmayacak olsa bile türküler eşliğinde eline kına yakılması gelinlere ayrı bir heyecan veriyor. Geleneksel bir kıyafet giyen gelin önce oynatılır sonra da salonun ortasına oturtulur. Başına kırmızı bir tül örtülür ve elinde mumlarla hüzünlü türküler söyleyerek etrafında dönen arkadaşları tarafından ağlatılmaya çalışılır. Kına için elini açmayan geline erkek tarafı altın takar. Kalan kına misafirlere dağıtılır. Bu arada kınayı, kına tepsisini, mumları, ele bağlanacak mendilleri ve kuruyemişleri gelinin kayınvalidesinin getirmesi gerektiğini hatırlatalım.

Düğünü erkek tarafı yapar

Geleneklere göre nişanı kız tarafı, düğünü erkek tarafı yapar. Düğün günü tören yerine gitmeden önce kuaföre gidilir ve düğün boyunca birçok şeyde olduğu gibi burda da masrafları damat öder. Burada kuaföre gelecek kişi sayısını kontrol etme görevini gelinler üstlenerek eşlerine yardımcı olabilirler. Tıraş olmaya giden damat da, bunun damat tıraşı olduğunu belli etmemeyi başarırsa her zamankinden fazla ücret ödemekten kurtulabilir. Ayrıca damatlara, böyle kritik bir günde çok farklı bir saç modeli deneyerek riske girmemelerini de önerelim. Düğün boyunca özellikle kız tarafı damadı maddî ve manevî yönlerden sıkıştırmak için birçok yöntem geliştiriyor. Gelinin evden çıkması, çeyizinin gönderilmesi, gelin arabasına binmesi, inmesi, eve girmesi hep birer bahşiş vesilesidir. Düğünü neşelendirme maksatlı bu gelenekler bazen tatsızlıklara da sebep olabilir. Burada damada sabır, gelinin ailesine de anlayış tavsiye edebiliriz. Ayrıca damada kırmızı kurdeleyi unutmamasını, geline de nikâh esnasında damadın ayağına basmasını hatırlatalım.

Anlaşmazlık çıkabilecek konular ve çözüm yolları

Genellikle gelinlerin konuk listesi damatlardan daha fazla olduğu için bu mesele damat tarafından problem haline getirilebilir.

* Çözüm için sayıyı eşit tutun ve birbirinizin davetlileri hakkında yorum yapmayın.

Erkekler genelde çarşı pazar dolaşıp alışveriş yapmayı sevmediklerinden, kızlar için önemli olan küçük bir şeyin alınması için saatlerce gezmek istemezler.

* Önceden yalnız çıkıp seçeneklerinizi belirlerseniz birlikte fazla dolaşmadan istediğinizi alabilirsiniz.

Gelinler her zaman daha ayrıntılı düşünüp, ince planlar yaparlar, damatlarsa bütün işleri bir an önce bitirmekten yanadırlar. Ayrıntılar onlar için çoğu zaman can sıkıntısıdır. Ve bu yüzden gelinle damat arasında birçok tartışma yaşanır.

* Bu konuda kırıcı sözler sarf etmeyin. Yumuşak ve içten olun. Sorunu daha rahat aşarsınız.

Kızların kararsızlıkları erkekleri çileden çıkarır.

*Seçim yaparken nişanlınıza da fikrini sorun; ama laf olsun diye değil. Önerilerini dikkate alın.

Ailelerinin düğünle ilgili planlara karışmaları iki tarafı da huzursuz eder. Eğer düğün masraflarını aileler üstlenmiyorsa planlarınızı daha rahat ve üstü kapalı anlatabilirsiniz. Ama eğer onlar ödüyorsa bu onları söz sahibi yapar.

*Anlaşamadığınız konularda konuşun, orta yolu bulun. Nişanlınızla birlikte hareket edin.

Erkekler sıkılgandır. Özellikle de bazı ayrıntılar onlara gereksiz ve saçma geldiği zamanlarda.

* Onun da en az sizin kadar sorumluluk alması için ona ilgisini çekebileceği konularda sorumluluk verin.

Siz düğünde her şeyin en iyisi olsun istiyorsunuz; ama nişanlınız sadece bir gece için bir servet harcamayı çok büyük lüks olarak görüyor.

* Bir gece için yıllarca ödemek zorunda olacağınız borçlara girmeyin. İlk işiniz gerçekçi bir bütçe hazırlamak olsun. Daha önceden bu bütçeye sadık kalmak için söz verin ve sözünüzü tutun. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Damatlar gelinler kadar şaşaayı sevmezler. Gelinler ise her şeyin en ayrıntısıyla mükemmel olmasını isterler.

*Konuşup birlikte bazı tavizler verebilirsiniz.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Aile Yapısı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…