Kategoriler
Kadın Psikolojisi

Evlilikte Mutlu Olmanın Kuralları

Mutlu bir evlilik için, bireylerin birbirine karşı sevgi ve saygıyı elden bırakmadan, bir kaç ufak ancak altın şayetindeki kuralları yerine getirmesi çoğu zaman hayat kurtarır.
İnsanların birbirine karşı öfkelerini, nefretlerini belirtmekten kaçınmadığı günümüzde birçok evlilik de aynı problemin sonucu zedelenmektedir. Halbuki çiftler, aynı tekniği sevgilerini, ilgilerini gösterirken de kullansa çoğu evlilik daha sağlam temeller üzerine kurulacaktır.
İşte size mutlu bir evlilik için bir kaç altın kural:
Eşinize gün içinde bir kaç defa ” seni seviyorum” cümlesini kurmaktan çekinmeyin.
Eşinizle konuşurken sıklıkla saçına, eline, omzuna dokunarak konuşmaya devam edin. Dokunmak sevginin iletilmesinde en önemli nedenlerden biridir.

mutlu evlilik
Eşinize tartışma esnasında katiyen onur kırıcı kelimeler kullanmayın.
Eşinizin daha önceden yapmış olduğu bir Hatayı katiyen yüzüne vurmayı. Zira affetmiş iseniz yeniden yeniden hatırlatmak onu cezalandırmak değil, evliliğinizi sona doğru yaklaştırmaktan diğer bir işe yaramaz.
Kendinize yapılmasını istemediğiniz hiç bir şeyi eşinize reva görmeyin.
Empati gücünüzü her gün daha da güçlendirerek, aranızda çıkabilecek her problemda kesinlikle empati yaparak problema yaklaşın. Göreceksiniz ki bu yolla her problem daha basit çözüme ulaşacaktır.
Kıskançlık, birçok evliliği beslediği gibi, abartılı kıskançlık birçok evliliğin sonunu getirir. Kıskançlık krizlerinizi kontrol altına almaya çalışın ve eşinizi sürekli suçlar halde bir ortam yaratmayın.
Erkek olsun kadın olsun, evliliğin en önemli şartlarından bir olan bakımlı olmaktır. Gün içinde işe giderken nasıl kendinize özen gösteriyorsanız, evliliğiniz içinde aynı özeni göstermelisiniz. Kişisel bakımınız, kıyafetleriniz evliliğinize gösterdiğiniz özeni temsil eder.
Aile olduğunuzun farkına vararak, diğer aile bireylerinin yani anne, baba, akrabaların ailenizle belli bir mesafede olmasını sağlayın. Kendi aranızdaki problemleri kendi aranızda çözmeye çalışın.
Evinizde çıkan problemlerda eşinizle problemu çözüme ulaştırmak için konuşmakta çekinmeyin. Asla problemin üzerini geçici çözümlerle örtmeyin. Susmak, evden uzaklaşmak problemdan geçici olarak uzaklaşmaktır ve bu bir müddet sonra yeniden aynı problemin yaşanacağını işaret eder.
Karşılıklı sevgi, saygı ve güzelgörü öğelerinı yalnızca cicim aylarında değil, evliliğiniz süresince karşılıklı elden bırakmadığınız sürece mutlu bir evliliği ömür boyu sürdürmek mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir