16 Yıllık Bir Serüven Hızlı Ve Öfkeli 8 Filmi

İlk filmi 2001’de yayınlanan serinin 16 yıl belki de daha fazla sürecek bir serüven halini alacağını elbette kimse tahmin etmemişti. O dönem ilk filmin yönetmenliğini yapan Rob Cohen ve senaristler Garry Scott Thompson ile David Ayer filmin 8 serilik bir fenomen halini alacağını bilemezlerdi.

Film ilk gösterime girdiğinde bizlere daha önce hiç işlenmemiş konu ile bambaşka bir dünyanın kapılarını araladı. İzleyenlerinin heyecanla devamını beklediği film iki yılda bir zerinin yeni bir filmini izleyenlerine sunarak Hızlı ve Öfkeli 8’e kadar ulaştı.

16 Yıllık Bir Fenomen: Hızlı ve Öfkeli

İlk filmden bu yana oyuncu kadrosunda serinin sürekliliğini aksatacak fire vermeyen Hızlı ve Öfkeli serisi, hikâye olarak ise ilk filmde merkeze alınandan oldukça uzakta. İlk filmden bu yana 16 yıl içerisinde hikâyenin noktaya odaklanmasını beklememek gerekir elbette fakat serinin son birkaç filmi de dâhil üzere, seriyi ortaya çıkaran fikirden eser kalmadı.

Bununla birlikte karşımızda aksiyon düzeyinin arttığı, hikâyenin zaman içerisinde karmaşıklaştığı ve başrolde olan arabaların gittikçe birer figüran haline geldikleri bir film var karşımızda. Bilhassa Hızlı ve Öfkeli 7 açısından bakacak olursak; filmin bu karmaşıklaşmış öyküsünü özetleme gerekliliği bile duymadan doğrudan konuya odaklanması, seriyi düzenli olarak izlememiş izleyicileri bile daha başta kaybetmesine neden olabilir. Çünkü bahsettiğimiz, yedi film boyunca karakterleri için birer yaşam öyküsü yaratan bir seri.

Elbette, seri filmlerinin tek karaktere odaklanıyor oluşu da bu çelişkinin doğmasını daha da kolaylaştırmakta ve belki de bu değişiklik kaçınılmaz kılmaktadır. Ayrıca, direkt konuya giren Hızlı ve Öfkeli 8’den bahsederken serinin önceki filmlerden bahsetmemek konuda önemli bir boşluğa sebep olacaktır.

Serinin Asıl Hikâyesinde Neler Değişti?

Hızlı ve Öfkeli filmi serisi, 2009′ da bilhassa ikinci ve üçüncü film ile artan başarısının arkasına sığınıp, baştan savma bir devam filmiyle seyirci karşısına çıkmıştı. Serinin takipçi kitlesi her ne kadar filmin eksik yanlarını görmezden gelmek istese de bu durum, barındırdığı ayrıntılara her filmde bir yenisini ekleyen ve böylece zenginleşmeye çalışan serinin kalitesi için sıkıntılı bir durum yaratıyordu. Serinin başarılı ilk filmlerinin getirisini kullanarak yedinci filme kadar geldikten sonra artık Hızlı ve Öfkeli 7’de yönetmen koltuğuna James Wan oturmuş ve bu gidişata dur diyerek filmin yörüngesini tekrar yerine oturtmak istemiştir.

Ruhlar Bölgesi (Insidious) ve Testere (Saw) gibi seriye haline gelmiş filmlere yönetmen ve senarist olarak katkı yapan Wan, Hızlı ve Öfkeli filminin işleyişine çok rahat uyum sağlamış gibi görünüyor. Yönetmen Wan; filmdeki aksiyon seviyesini bir an bile düşürmemiş, bununla birlikte filmin geçmişteki işleyişiyle bağlarını da korumayı hedefleyerek seyir keyfi oldukça yüksek bir iş ortaya koymuştur. Serinin izlediği yolu değiştirmenin de onu hiç gocundurmadığı oldukça aşikâr görünüyor. Wan’ın bazı kamera hamleleri ve çekim teknikleri kullanarak aksiyon sahnelerini daha gerçekçi bir hale getirme uğraşı, filmin ortalarında etkili oluyor.

Bilhassa dövüş sahnelerinde tek plan kullanımının sınırlarını biraz zorlaması ile film karakterlerin hareketlerini izlemek ve algılamak daha rahat hale gelmiş. Filmin senaryosunda karmaşık ya da ters köşe eden durumlar olmadığı için yönetmen senaryodaki ağırlığı aksiyon sahnelerine yüklemişti. Fakat tüm benzer sahnelerde aynı hamleyi yapması, filmde bir süre sonra monoton bir etki bırakıyor ve etkisini yitiriyor.

Hızlı ve Öfkeli 7’de Neler Olmuştu?

Hızlı ve Öfkeli 7’de film kahramanları Hustle ekibi gibi organize olmuş durumda idi. Yaşadıkları ve yönettikleri sokakların dünyasından çok uzakta ve çok farklı işlerle meşgul olmaktalar. Uluslararası istihbarattan ve terörizme kadar ulaşan bu olaylar zinciri izleyicide bir şaşkınlık yaratıyordu. Serinin bu son filmi, Zor Ölüm (Die Hard) ritminde ilerleyip Cehennem Melekleri (The Expandables) havasında son bulmuştu. Başrolde ilk filmlerde Paul Walker’ın oynadığı Brian karakteri yer alırken Hızlı ve Öfkeli 7’de onun yerini Vin Diesel oynadığı Dominic almıştı.

Yönetmen bu değişikliği uzun zaman önce yapmış olsa da, bu durum serinin yapısındaki değişmenin en önemli göstergesi idi. Serinin orta kısmından itibaren Dominic’in hikâyesini verilmeye başlanmıştı, bunun ile birlikte Brian’ın onun ailesinin bir parçası olmasıyla bütün oklar Dominic’in üzerinde toplanmıştı. Bunun üzerine Dominic’in yedinci filmde dile getirdiği “Artık hızlı olmak o kadar da önemli değil.” cümlesi eklendiğinde elimize bir takım sağlam sonuçlar geçmişti.

Hızlı ve Öfkeli filmi serisi, çıkış noktasından iyice uzaklaşarak artık hızlı olmaktan dışında dayanıklı ve güçlü olmanın önemini vurguluyordu ki bu da filmin seri olmaktan çıktığının önemli bir göstergesidir. Daha Hızlı ve Öfkeli 7 vizyona girmeden, ilk başta Vin Diesel olmak üzere, sekizinci seri üzerine yapılan konuşmalar serinin devamının da bu görüşle ilerleyeceğinin işaretlerini veriyordu.

Hızlı ve Öfkeli 8 Geliyor!

Tüm izleyenlerini oldukça meraklandıran seri 8. filmin fragmanının yayınlanmasıyla hayranlarının heyecan seviyesi yine yükseldi. Hızlı ve Öfkeli 7’de hayatını kaybeden Paul Walker ( Brian O’conner) filme damga vurmuş ve hayranlarını üzüntüye boğmuştu. Walker’ın ölümünden sonra tamamlanıp vizyona giren film oldukça büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Çoğu kişi serinin 7’de son bulacağını düşünmüştü.

Filmin Fragmanı Büyük İlgi Gördü

Bu yıl vizyona girecek olan Hızlı ve Öfkeli 8 filminin içeriği oldukça merak konusu idi. Geçtiğimiz aylarda fragmanı ve posteri yayınlanan filmin bir an önce vizyona girmesi bekleniyor. The Fate of the Furious adı ile karşımıza çıkacak olan filmde başkarakter olan Dom kendi ekibi ile karşı karşıya geliyor.

Fragmanına ilgi çok büyük

Sinema tarihinin en başarılı aksiyon filmi serileri içerisinde yer alan Hızlı ve Öfkeli, bir kaç ay sonra sekizinci filmi ile sinemaseverlerin karşılarına çıkacak. The Fate of the Furious adını taşıyacak yeni Hızlı ve Öfkeli filmi için fanatiklerinin ve tüm sinemaseverlerin meraklı bekleyişi sürerken, filmin Hızlı ve Öfkeli 8 HD izle ya da buna benzer olarak Hızlı ve Öfkeli 8 full izle seçenekleri ile online izlemek isteyen kitlede heyecanlı bir bekleyişe girmiş gibi görünüyor.

Hızlı ve Öfkeli 8‘de Bizi Neler Bekliyor?

Hızlı ve Öfkeli 7’nin çekimleri sürerken trafik kazısı sonucu hayatını kaybeden Paul Walker’ın ardından çekilen ilk Hızlı ve Öfkeli filmi olacak The Fate of the Furious, seride yeni bir dönemin başladığına işaret ediyor. Serinin yeni filminde başkarakter olan (Vin Diesel) Toretto’nun taraf değiştirdiğini görüyoruz. Seride film boyunca ailesi ve sevdikleri için her tür tehlikeyi göze alan (Vin Diesel) Dominic Toretto, bu defa bilinmeyen bir neden dolayı safını değiştiriyor ve kendi ekibi ile karşı karşıya geliyor.

Yeni Kadroda Kimler Var?

Yönetmenlik kariyerinde The Italian Job ve Straight Outta Compton gibi filmleri yöneten F. Gary Gray’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde ana ekipteki isimlerin neredeyse tamamı geri dönüyor. The Fate of the Furious kadrosuna yeni katılacak isimlerin başında filmin asıl kötü karakteri olan Charlize Theron dâhil oluyor.

​​​​​​​ Theron’un dışında Helen Mirren, Scott Eastwood ve Kristofer Hivju da filmde yeni katılan isimler arasında yer alıyor. 14 Nisan 1027’de vizyona giren film heyecanla bekleniyor. Aksiyon ve macera dolu bir Hızlı ve Öfkeli 8 izle seçenekleri ile kısa zamanda izlemek umuduyla.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…