Kategoriler
Kadın Psikolojisi

Kadınlarda Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Normal doğum veya sezaryen doğum sonrasında bebeğinizle geçireceğiniz ilk 6 haftanız yani loğusalık dediğimiz 40 günlük bu dönemde annenin vajinasından ”lösi” dediğimiz akıntı gelir. İlk haftalarda açık kırmızı gelen bu akıntı sonraki haftalarda sarıya döner akıntının nedeni rahimin kendini toplaması ve iyileşmesi içindir. Ayrıca normal doğumlarda rahimde yırtıklar oluşur rahimin düzelmesi ve iyileşmesi için bu dönemle cinsel ilişkiden uzak durmanız gereklidir. Tüm gebelik dönemi boyunca esasen bebeğe zarar verme korkusu veya rahat pozisyon alamama gibi nedenlerden cinsellikten uzaklaşan çiftler bebek doğduktan sonra da annenin psikolojik ve bedensel olarak iyi hissetmesi açısından ve bebeğiyle ilgilenmekten birbirlerine ayıracak zaman bulamamaları gibi nedenlerden kaynaklı ciddi olarak cinsellikte problem yaşarlar

Doğum sonrasında salgılanan süt hormonu yükselir ve bu yükselmeden kaynaklı annenin progesteron ve östrojen hormonunu baskılanır ve bundan dolayı annenin vajinasında kuruluk ve cinsel arzusizlik oluşur. Erkek için durum tam tersidir zira eşinde cinsel uyarı sebebi olarak gördüğü meme ve vajinada doğum sonrası oluşan fiziksel değişimler ilaveten hamilelikten kaynaklı aldığı kilolar, kendisine olan ilgi ve sevginin odak değiştirip bebeğe kayması, annenin bebeğinden vakit bulamayıp eskisi kadar bakımlı olmaması gibi nedenlerin bütünü erkekte cinsel arzusizlik nedeni yaratabilir. Bu durum evliliğin gidiş hattını değiştirmeye kadar devam edebilir.

En çok şikayet edilen konu ise doğum sonrası yaşanan cinsel ilişkide kadının genital bölgesinde duyduğu acıdır. Bu durumun nedeni ise değişen hormonal durumlardan kaynaklı gelişen cinsel arzusizliktir. Doktorunuzun önereceği makul jel ve kremlerle bu şikayetler önlenebilir veya en aza indirilebilir. Aksi halde ağrılı geçen bir cinsel ilişki sebebiyle kadının cinsellikten soğumasına kadar ilerleyip vajinismus halini alabilir.

doğum sonrası cinsel ilşki

Doğumun 6. haftasından sonra bu durum düzelmeye başlar zira artık rahim kendini toparlamıştır, vajina içinde oluşan yırtıklar iyileşmiştir. Hormonal dengeler sağlanır ve kadının adet döngüsü düzene girer.

Gebelik ve doğum sonrasında yaşanan psikolojik ve bedensel değişikliklerin bilincinde olan çiftler doğum sonrası cinsel ilişkiye girmekte daha az zorlanır. Kadının kendi vücudundaki değişimlerden dolayı yaşadığı güven eksikliğinde eşinin desteğine ve ilgisine ihtiyacı vardır. Ancak kendisi de cinsel yaşama dönmek için beynini ve vücuduni hazırlarsa durum daha da basitleşir.Doğum sonrası rastlanan bir diğer şikayet ise normal doğum sonrası esneyen, genişleyen vajinanın ya da kötü dikilmiş epizyotomi skarına bağlı cinsel haz duygusundaki değişikliklerdir. Genişleyen vajinanın penisi eskisi gibi kavrayamaması, bolluk hissi, hissedememe, cinsel ilişki esnasında hava çıkarma sesi gibi nedenler tatminsizlik ve sorun yaratabilir. Ancak bu şikayetler kolay bir operasyon olan vajinoplasti ya da perine tamiri ile düzeltilebilir.Ancak yine de doğum sonrası yaşanan cinsel sorunların temelinde anatomik değil de psikolojik nedenler söz konusu ise psikolojik danışmanlık ya da psikiyatri uzmanının desteği gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir