Başlangıç Anne Ve Çocuk Bebek Hastalıkları Kas Hastalıgı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Kas Hastalıgı Nedir Belirtileri Nelerdir?

12 min read
0
0
654

Bölüm Hakkında

Yürüme, merdiven çıkma ve oturduktan sonra kalkma güçlüğü gibi problemlera neden olan kas hastalıkları günlük yaşamı en fazla kısıtlayan rahatsızlıkların başında geliyor. Her yaştan insanı etkileyebilen bu hastalık grubu ile mücadelede doğru teşhis ve gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşıyor.

Kkatiyenrımız, beyinden başlayan ve etraf sinirlerimizle kendisine ulaşan “hareket et!” emrini alarak gerçekleştiren son icracı yapılarımızdır. Vücudumuzdaki birçok hareket, örnek olarak göz açıp kapama, gülme, konuşma, yer değiştirme, oturup kalkma, barsak hareketleri, kalp kasılması ve sayılamayacak kadar çok hareket, kkatiyenrımız olmazsa yapılamaz. Bu nedenle kkatiyenr vücudumuzun her yanısıra mevcuttur ve insan bedeninin en büyük kitlesini oluşturur.

Kkatiyenrımızı oluşturan birimler, yalnız mikroskopta görülebilen, kas hücreleridir. Beyinden çıkan “hareket et!” emri, vücudumuzu ağ gibi saran periferik sinirler tarafından, her bir periferik sinir bir kas hücresine ulaşacak biçimde taşınır. Kas hücresi bu emri aldıktan sonar iç mekanizmalarını çalıştırarak kasılır ve birden fazla kas hücresinin kasılması ile gözle görülür bir hareket oluşur. Bu kasılma süreci oldukça önemli ve çok bileşenlidir. Kasılma sırasında bu hücreler kendi enerjilerini kendileri oluşturur ve bunu kullanırlar, kasılacak elemanlarını çok ince bir ayarlamaya tabi tutarlar ve bu kasılıp gevşeme sırasında patlamasın diye hücre zarlarını koruma altında tutarlar. Bu fonksiyonlerin herhangi birisindeki bozulma kasılma sürecini engeller ve kas hastalığı ortaya çıkar.

Her yaşta görülebilir

Kas hastalıkları (Miyopatiler), vücudumuzu hareket ettiren bu kkatiyenrın kendilerine ait hastalıklardır. Yani kas dokusunun birimleri olan kas hücrelerinin yapısı ya da işleyişini bozan hastalıklardır. Bebeklikten çocukluk, buluğ, yetişkinlik ve yaşlılık evrelerinin her birinde görülebilir.

Kas hastalıklarının ortak belirtisi kas güçsüzlüğüdür

Kas güçsüzlüğü en çok çok kalça çevresindeki kkatiyenrda olmasından, hemen daima ilk belirti yürüme, merdiven çıkma, oturduğu yerden kalkma güçlüğü olarak kendini gösterir. Hastalık bebeklik döneminde başladığında bebek kucakta zıplatılırken iyi bastırılamaz, şayet güçsüzlük çok yaygın ise bebeğin bütünüyle gevşek bir yapıda olduğu gözlenir. Küçük yaşlarda kas hastalığı ortaya çıkan çocuklar yürürken ya da merdiven çıkarken hep kucağa alınmak ister. Çocuğun sıklıkla yoruldum demesi “şımarıklık”, koşarken akranlarından geri kalması ve daha az dinamik oyunları seçmesi ise ebeveynler tarafından genelde “ağır canlılık” olarak değerlendirilir. Kas hastalıklarının toplumda iyi tanınmaması sebebiyle bu çocuklara sık sık düz tabanlık gibi tanılar konmakta ve verilen ortopedik ayakkabıların ağırlığı yürümeyi daha çok zorlaştırmaktadır. Ergenlikte ise koşarken akranlarından geri kalma, yürümede değişme, merdiven çıkmada zorlanma dikkat çekebilir. Erişkin ve yaşlı kişiler de çoğunlukla bu yakınmaları kendileri fark edip hekime müracaatrlar.

Bazen bir saç tokası takmak bile kişiyi zorlayabilir

Kas hastalıklarının tek belirtisi yürüme sorunluluğu değildir. Omuz çevresindeki kkatiyenr tutulduğunda kolları kaldırmak, bir rafa uzanmak, saç taramak, başını yıkamak gibi eylemler zorlaşabilir. El ya da ayaklar etkilendiği zaman ise ayakkabıların çabuk eskimesi, takılarak düşmek, ince işleri yapmak gibi durumlar güçleşebilir. Bazı durumlarda da göz kapakları giderek aşağı düşer, göz hareketleri kısıtlanabilir. Hastaların bir kısmında da yutma ya da solunum kkatiyenrı veya kalp kası tutulabilir ve bunlara ait belirtiler kendini gösterir.

Bugün için kaydedilmiş ve tanınabilen ancak net sebebi açıklanmayı bekleyen 500 civarı kas hastalığı mevcuttur. Bu hastalıkların çok sınırlı bir bölümü edinsel, yani yaşam süreci içinde ve bir nedene bağlı olarak gelişen kas hastalıklarıdır. Bu miyopatiler çoğunlukla yetişkin ve yaşlı bireyleri etkiler ve bazı durumlarda zor olsa da, genelde tedavileri mümkün olabilir. Buna karşılık kas hastalıklarının büyük bir bölümü kalıtımsal, yani irsidir. Bu durumda kişinin yapısındaki genetik bir sorunluluk, kas hücresinin yapısını ya da fonksiyonuni bozar. İrsi kas hastalıkları büyük çoğunlukla bebek, çocuk ya da ergen bireyleri etkiler ve büyük bir bölümünün bugün için bilinen bir tedavisi yoktur. Buna karşılık bazı büyüks hastalıkların tedavisi mümkün olabilir, bazıları için ise, dünyanın önemli merkezlerinde, önümüzdeki yıllarda tedavi patlamasına neden olabilecek, çalışmalar yapılmaktadır.

Kas biyopsisi hastalığın tanısında büyük rol oynuyor

Kas hastalıkları toplumda nadir görülen hastalıklardır. Gerek bu nedenden dolayı, gerekse belirtilerinin genelde bir birine benzemesi sebebiyle, tanınmaları zahmetlidir. Hekimin hastalığı tanımasının sonrasında, ilk önce bazı kan testleri ve diğer incelemelerin yapılması gerekir. Bu incelemelerin en önemlisi kas biyopsisidir. Kas biyopsisi, özel donanımlı bir laboratuvar ve yorumlama açısından özel bir uzmanlık gerektirir. Kas biyopsisi ile tanı doğrulanabilir ve gerekiyorsa ilgili hastalığın genetik incelemesi yapılarak hastalığa neden olan gen sorunluluğu belirlenir. Bazen de incelemeye genetik testlerle başlanabilir, tanı konulamadığı takdirde kas biyopsisi yapılabilir.

Gelecek kuşaklar için önlem almak gerekiyor

Belirtilerin iyi tanınması ve doğru inceleme teknikleri ile ilk önce tedavi edilebilen ve edilemeyen kas hastalıkları birbirinden ayrılır. Bugün için tedavisi bilinmeyen bir hastalıkla karşı karşıya olunsa bile; gerek önümüzdeki yıllarda tedavide büyük başarılar elde edilebileceğinin öngörülmesi ve kişinin yaşam kalitesini yükseltici önlemlerin alınması, gerekse irsi bir hastalığın ailedeki geçişine karşı gelecek kUşakların etkilenmemesi için alınacak önlemler konusu ile ilgili bilgilenmek büyük önem taşımaktadır.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Bebek Hastalıkları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…