Başlangıç Anne Ve Çocuk Kadınları Mutsuz Eden Nedir ?

Kadınları Mutsuz Eden Nedir ?

9 min read
0
0
2,135

Kadın ve erkeğin hormonal farklılıkları onları bir araya getirdiği gibi, birbirinden uzaklaştıran tuzak ve virajlarla dolu.

Bize kalan varolanı anlayabilmek. Erkekleri yetiştiren, özveri ve farkındalık isteyen evlilikte erkekle kadının dünyasına Prof. Dr. Nevzat Tarhan ışık tuttu. Kadınlar ne ister? Asırlar sürecek bir yazı dizisi olurdu herhalde. Kadınlar kadar komplike yapıya sahip olmayan erkekler de bu dizinin ana kahramanı… ‘Ana’ ve ‘töre’ aslında hayatımızın mihenk noktaları. Evlilikler parmak izi gibi çiftlere göre farklılık gösterseler de belli kurallar ve karakterler var başrollerde. İnsanı çözebilmek beynin tamamını anlayabilmekten geçiyor ki, Evliliği sağlam temellere oturtmak için kadınla erkeğin birbirlerinin özlerini anlaması şart.

KADINI MUTSUZ EDEN KENDİSİDİR

Sizce kadını en fazla ne mutsuz eder?

İnsanoğlu problemlerinı çözümlemede mucize aramaya çok yatkındır. Kolay ve zAhmetsiz çareleri çok sever. Meselenin sorumluluğunu kendi dışında bir sebebe bağlar. Mesela “büyü” der, “nazar” der, “sihir” der ve mesuliyetten kaçar. Bilhassa mutsuz olan kadınlar problemu ekonomik sorunler, eşinin anlayışsızlığı ve sevgisizliği gibi nedenlerde ararlar. Böylece hiçbir şey yapmamak için iyi bir özre sahip ollinkar. Ancak bir insan kendini tanımayı başardıkça kendisine yardım edecek böylelikle başı daha dik duracak, daha güçlü ve mutlu olacaktır.

Kadınlar neden erkeklerden şikayet eder?

Bunun backgroundında erkeklerin kendilerini beğenmesine olan ihtiyaçları yatar. Kadın erkeği değiştirmek için hep yakınır. Oysa sızlanmak yerine plan yapıp adımlar atsa daha basit bir dönüşüm olduğunu görecektir. n Erkeğe bağlantı kurarak kişilik kazanan kadın modelleri var.

Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir kadın tarafından düşünülmek ve onun tarafından dşayet görmek erkek için güzel bir durumdur. Fakat bu tek taraflı işlerse bir süre sonra erkek karısını yetersiz görmeye başlar. Kadın bir erkeğe bağlantı kurarak değil, erkeğin eksiklerini tamamlayarak sevilir ve önem kazanır. Ama erkeğin de kendi eksiklerini tamamlamasına fırsat vermesi şartıyla. Kadın eşine bağlantı kurarak kişiselyet kazanmak yerine kendisi olarak, kendisini geliştirerek, sosyal ve eğitici bir rol üstlenerek kalıcı bir yer edinir. Çünkü bağlanmak basitcılıktır. Zor olan çaba sarfetmektir. Bu hem kendisini iyi hissetmesi hem de evliliğinin geleceği için yararlıdır.

ERKEĞE EVDE TAHT KURANLAR

Erkeğinin sözünden çıkmayan eşlerin psikolojini yorumlar mısınız?

Hayattan korkan, özgüveni eksik kadınlar eşlerinin her dediğine evet derler. Duygularını bastırırlar. Kendi kişilik sınırlarını yok sayarlar. Sabırlı olmayı, içine kapanık olmak olarak algılarlar ve ruh sağlıkları bozulur. Erkekde hep almaya alıştığı için bencilleşir. Eşinin duygularını önemsememeye başlar. Başka arayışlara yönelir. Eşinin haklı ve mantıklı arzularıne karşı kendi fikrini söyleyebilmesi kadının benlik saygısını artırır.

Evlilik gemisini ne batırır?

Beklentiyi yüksek tutmak. Hernet oldukça başarılı olduğu bir aileden gelen ya da kusursuziyet duygusu yüksek bir kadın eşinin eksiklerine odaklanır. Sürekli onun başarısızlıklarını vurguladığından eşinin evi sığınak gibi görmesini engeller. Dürüst, çalışkan, şefkatli yönlerini göz ardı eder parasının azlığından yakınır. Birçok evlilik bu yüzden yıkılmıştır. Erkekte güvensizlik ve yetersizlik, suçluluk duyguları oluşturan, tatmin edilemeyen kadın geçimsiz olarak tanımlanır. Böyle bir zor kişilikte biriyle yaşayan erkeğin evlilik gemisini yürütmesi büyük beceri gerektirir.

EŞiM BENi ANLAMIYOR YAKINMASI

Ego ve kadın korkutucu oluyor yan yana gelince ama, soruyoruz Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a, kadının ego doyumunu ne artırır? Kadınlar en fazla erkeklerin onları dinlemediği ve anlamadığından yakınır. Kadının ilişkideki önceliği paylaşmak ve yakınlık hissetmektir. Erkeğin ise yetenekli, yeterli ve güçlü olduğunu hissetmesidir. Erkekler doyumu başarıda bulurken, kadınlar paylaşma, dşayet verilme ve önemsemede yaşarlar. Bir kadın eşinin gelişmesine yardımcı olmayı, eksiklerini gidermeyi görev bilir, bunun için çalışır. Bu doğaldır. Kadın böylelikle eşini koruduğunu düşünür. Erkek ise karısını kendisinin yönetmekte olduğuni düşünmeye başlar. Yeterli olduğunu kanıtlama çabasındaki erkeğe kadın yardım tavsiye ettiğinde erkek yetersiz algılandığını zanneder. Kadın, erkek istemeden tavsiyede bulunursa bu erkekte güçsüzlük duygusu uyandırır. Bir kadın erkeğe kendisini iyi ve yeterli hissettirir, ‘kontrol bende’ duygusunu yaşatırsa o erkeğe çok şey yaptırabilir.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Anne Ve Çocuk


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…