Başlangıç Anne Ve Çocuk Bebek Hastalıkları Kekemeliğin En Büyük Nedeni Nedir ?

Kekemeliğin En Büyük Nedeni Nedir ?

3 min read
0
0
1,117

Kekemelik, sözcüklerin çıkarırken uzatılması, konuşmanın kesikleşmesi, konuşma arasında duraklamaların oluşması şeklinde görülen bir konuşma bozukluğudur. Kalıtsal etkenler de kekemeliğe yol açabilir.

Ancak ağırlıklı olarak stres altında yaşayan çocukların bu sorunu yaşadığı görülür. Çoğu zaman ebeveyn çocuğun herhangi bir sıkıntısının olmadığını düşünür. Ancak çocuğun kendi dünyasında geliştirdiği çok farklı problemler olabilir. Kekemeliği başlatan en önemli neden çocuğun korkularıdır. Genellikle eleştirilme, kınanma, kabul edilmeme korkusu çocuğun ruh dünyasına negatif tesirlerde bulunur.

Anne–babası veya çevresi tarafından konuşmalarına sürekli sert bir şekilde sınır getirilen, ufak hatalarından dolayı şiddetle veya farklı rencide metotları ile cezalandırılan çocuklarda kekemeliğin yoğunluğu artar. Bazı ebeveynler aşırı mükemmeliyetçidir.
Çocuklarının da kendileri gibi olması için ellerinden geleni yaparlar. Ancak çocuk ‘hata yaparsam cezalandırılırım’ korkusu ile gerilim yaşar. Yaşanan bu gerilim çocuğun nefes düzenine negatif etki edeceği gibi beyin içinde şekillendirilen cümlelerin karışmasına neden olur. Böylece çocuk, cümleleri belli bir akışta çıkaramaz. Unutmayın onların yapıları çok hassas.

Hiç tahmin etmediğiniz bir anda kekemelik veya farklı birtakım psikolojik sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Bütün bu sebeplerden dolayı çocuğun kendisini rahat hissedebileceği ortamlarda bulunması önemlidir. Ayrıca sebep ne olursa olsun çocuk hatalarından dolayı aşırı yüksek ses tonuna veya rencide edici cezalara maruz bırakılmamalıdır. Çocuğumuzda var olmasını istediğimiz davranışları, çocuğun psikolojisini dikkate alarak şekillendirmemiz gerekir.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Bebek Hastalıkları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…