Başlangıç Aile Yapısı Kısa süreli ayrılıklar evliliği tazelermi?

Kısa süreli ayrılıklar evliliği tazelermi?

7 min read
0
0
929

Evli çiftlerin birbirlerinin değerini anlamaları ve evliliğin hayatlarına getirdiği avantajları fark edebilmeleri için kısa süreli ayrılıklar yaşamaları gerekebiliyor.

Yaz ayları, ailelerde kısa süreli ayrılıkların çokca yaşandığı bir dönem. Özelilkle büyükşehirlerde yaşayanlar, okulların da tatil olmasıyla ya tatil beldelerine ya da memleketlerine giderek bir süre şehirden uzaklaşırlar. Genellikle erkeklerin iş seyahatlerine çıktığı, kadınların da çocuklarıyla birlikte şehirden ayrıldığı bu ayrılıklar, ilişkilerinde sorunlar yaşayan çiftler için evliliklerini tazelemeye yönelik önemli bir fırsat olabilir. Evli çiftlerin birbirlerinin değerini anlamaları ve evliliğin hayatlarına getirdiği avantajları farkedebilmeleri için bazen ayrılık iyi gelir. Ancak bu düşünce bütün evlilikleri kapsamıyor. Uzman psikolog Yıldız Şengül’e göre evli çiftler arasında en başından beri uyum yoksa ve tercihin doğru yapılmadığı düşünülüyorsa kısa süreli ayrılıklar, evliliği tamamen bitirme noktasında tarafları cesurlaştırabilir. Ancak uyumlu bir evlilik olduğu halde, zamanla bazı duygular yıpranmışsa, eşler birbirlerine karşı saygı ve sevgilerinin azaldığını hissediyorlarsa ayrılıktan istifade edip eski güzel günleri nasıl geri getirebileceklerini düşünebilirler. Ayrılık, çiftlere neleri kaybedeceklerini gösterir ve tamamen kaybetmeden sahip olduklarının kıymetini anlamalarını sağlayabilir.

Yapıcı fikirler üretilmeli

Aslında bütün evlilikler için en sağlıklı olan yöntem, ortada bir sorun varsa karşılıklı iletişimi tekrar sağlamak ve sıkıntıların hepsini tek tek konuşmaktır. Ayrılık durumu ise, yalnız kalıp ilişkiyi tekrar gözden geçirme imkanı verir. Herhangi bir sebeple bir süre ayrı kalacak olan çiftlerin, geriye dönük değerlendirme yapmaları ve eve döndüklerinde geçmişlerini sorgulamaları lazım. Ancak, yalnız kalıp ilişkinin muhasebesi yapılırken çözüme yönelik yapıcı fikirler geliştirilmeli. Olumsuzlukları büyütüp daha da karşı tarafı suçlayıcı durumlara girmektense, daha iyi nasıl olabileceğine dair herkes kendini hesaba çekmeli. Öfkelerin pekiştirilmesi daha da uzaklaşmalara yol açar. Neyi eksik neyi tam yaptığını, kusurlarının ne olduğunu, eşini kırdığı bir gün aslında daha farklı nasıl davranması gerektiğini, eşinden beklediklerine karşın ona ne verdiğini, çocuklarıyla ne kadar ilgilendiğini, bir anne veya baba olarak sorumluluklarını yerine getirip getirmediğini sorgulamalı. Ayrılıktan sonra tekrar bir araya gelince özlemin de verdiği duygusallıkla daha önce yaşanmayan olumlu düşünceler, güzel duygular tekrar yaşanıyor ama karşlıklı bir değerlendirme olmazsa bu hal kısa sürede geçiyor ve eski sorunlu günlere yeniden dönülüyor. Eve dönüşte çözüme yönelik sorgulamayla pekiştirilmeyen bir ayrılık, sorunların bir süre gözardı edilmesinden başka bir şeye yaramayacaktır.

Çocuklar mutluluğu hisseder

Evliliğin mutlu bir havada sürmesi çiftler için oludğu gibi çocuklar için de avantajlı. Evliliklerin tazelenmesi ve sağlıklı yürümesi çocuklar açısından da önemlidir. Çocuklar anne babaları arasındaki bu mutluluğu hisesederler. Rutinleşmiş, sıradan bir evlilik çocuklar için de cazibeli değildir. Eşler olumlu duygular içine girerlerse çocuklara da iyi bir örnek olurlar. Birbirini seven ve sayan, sorunları çözmeye yönelik öneriler geliştiren bir aile ortamı çocuklara da gelecek yaşamlarında örnek olur ve problemleri çözmeleriz için yol gösterir. Aksi takdirde onlarda eşleriyle problem yaşadıklarınde evliliklerini kolayca bitirmeyi düşüneceklerdir. Bir çok kişinin evlilliği anne babasının evliliğine benzer, çünkü hepimiz kolay olanı yani gördüğümüzü yaparız.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Aile Yapısı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…