Başlangıç Aile Yapısı Madde bagımlısı Gençler için Aile Bilinci

Madde bagımlısı Gençler için Aile Bilinci

3 min read
0
0
911

Çocuklarının madde bağımlısı olduğunu öğrenmek hemen her aileyi çok fazla üzecektir. Ancak böyle bir durum karşısında, aile, dikkatli ve sakin bir biçimde konuya yaklaşmalıdır.

Öncelikle ailelerin çocuklarına yardım edebilmeleri için uyuşturucu, alkol ve diğer maddeler hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekir. Eğer ebeveynin çocuğu ile kurduğu ilişki sağlıklı ise çocukla açık açık konuşmak en faydalı yol olacaktır. Aile bu konuşma esnasında çocuğa yaklaşmalı, sorunlarını dinleyebilmeli, empati kurmalıdır. Ayrıca çocuğun içinde bulunduğu durumun vereceği zararlar konusunda çocuğunu bilgilendirmeli ve sorunu çözümlemek üzere çocuğu ile birlikte bir karar almalıdır.

Ancak unutulmamalıdır ki, çocuk ailesiyle konuşmayı reddedebilir. Çocuğun ailesi ile konuşmayı reddettiği durumlarda, çocuğun da onayını alarak çocuğu bir psikolog ile görüştürmek en sağlıklı olandır. Bu şekilde öncelikle çocuğun iç dünyasında var olan sorunları çözümlemek ve dolayısıyla çocuğu madde bağımlısı olmaya iten nedenleri ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Bu aşama akabinde çocuğun bağımlılıktan kurtulması için gerekirse tedavi olması gerekecektir. Bunların dışında, bu sorunu yaşayan ailelerin kesinlikle ceza, baskı, tehdit etme vb. yöntemleri kullanmamaları gerekmektedir.

Bu yaklaşımlar sorunun daha da ilerlemesine neden olacaktır. Aile bu zorlu döneminde çocuğa gerekli olan sevgiyi ve desteği her an iletmeli, çocuğun madde bağımlısı olmasına neden olan ortamlara gitmesini engellemek üzere çeşitli etkinlikler (spor, dil eğitimi, beceri kursları vs.) şekillendirmelidir.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Aile Yapısı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…