Başlangıç Aile Yapısı Problemler Hayatınızı Karartmasın !

Problemler Hayatınızı Karartmasın !

5 min read
0
0
769

Anlaşamazken çocuk sahibi olmak

Eş geçimsizliği olan bir kişiye “Bir çocuğunuz olursa her şey yoluna girer” şeklindeki tavsiyeler sıklıkla yapılmaktadır. Halbuki bu şekilde bir tavsiye basit problemler için geçerli olabilir. Mesela erkek her akşam arkadaşlarıyla dışarıda gezmeye gidip, bu da eşler arasında sorun oluyorsa çocuğun olması erkeğin sorumluluk duygusunu artırıp yuvasına bağlanmasına sebep olabilir. Tabii bu durumda da sonuç kesin değildir. Eğer hanım hamileliğin etkisiyle sinirli olursa yeni problemler ortaya çıkabilir. Daha ciddi uyum problemlerinde ise geçimsizlik daha da büyüyebilir. Geçimsizlik ekonomik nedenler, birbirini tanıyamama, mizaç uyumsuzluğu, daha önceki yaşantılara bağlı stres, her iki tarafın ailelerinin anlaşamaması vb. nedenlere bağlıysa bebeğin olması ne kadar güzel mutluluk verici bir olaysa da bu tür sorunların yeni problemlere dönüşeceği bir stres kaynağı haline gelebilir.

Bunalımdayken iş sahibi olmak

Ruhsal problemi olan kişilerin bir meşguliyet sahibi olması önerilir. Gerçekten ruhsal problemlerin büyük bir kısmı meşguliyet azlığından meydana gelir. Bununla beraber meşguliyetin miktarı kişinin ruh sağlığına uygun olmalıdır. Ağır meşguliyetlerden kaçınılmalıdır.

Selim Bey kızının geçirdiği ruhsal sorunları meşguliyet azlığına bağlayarak dostlarının da tavsiyesi ile profesyonel yardım almak yerine bir mefruşat dükkanı açmayı uygun gördü. Halbuki kızı ilk defa böyle bir iş yapacaktı. Bu durum kızının stres ve kaygısını daha çok artırmış, şikayetleri fazlalaşmıştı. Geçirdiği sinir krizi üzerine psikiyatriste gittiklerinde depresyon teşhisi konmuştu.

Stres yoğunluğu, problemi çözmeyi zorlaştırır

Yapılan araştırmalar insanların belli bir seviyedeki stresle başa çıkabildiğini göstermektedir. Hatta belli bir miktardaki stres gereklidir. Bununla beraber bir kimse çok fazla farklı stres verici olay ve durumla karşılaşmışsa, içinde bulunduğu ortamda stres yoğunluğu fazlaysa, vücuttaki reaksiyonlar dolayısıyla kişinin uyum göstermesi zorlaşıp problemlerle başa çıkma özelliği ve iletişim becerileri bundan etkilenebilir. Karşılaştığımız stresler bazen bizim kontrolümüz dışındadır. Bir yakınımızı kaybetmek, doğal bir afet gibi. İnsana bu kadarıyla başa çıkma gücü bahşedilmiştir. Bazısı ise önceden tahmin edilebilir ve iyi bir programla önlenebilir. Kişiye düşen; bilinçli hareket etmek, ehil kişilere danışmak, kontrol edebileceği durumlarda yeni stres kaynaklarından uzak durmaktır.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Aile Yapısı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…