Kategoriler
Sağlıklı Yaşam

Romatizmal Hastalıklar Ve Etkileri

Romatizmanın, kalp-damar sistemini tutması ise belirti vermeden seyredebildiği için hayatı tehdit edici olabiliyor. Prof. Dr. Şenol Kobak Romatizma hakkında merak edilenleri anlattı.

1. Romatizma nedir?

Kas-iskelet sistemini ilk önce tutan, ama çoğu iç organ tutuluşu da yapabilen, süreğen hastalıklardır.

2. Kimler Romatizmal hastalıklara yakalanırlar?

Belirli bir yaş ve cinsiyet var mıdır?Romatizmal hastalıklar çocukluk döneminde dahil her yaşta görülebilir. Genç yaştaki erkeklerin ya da doğurganlık çağında kadınların yanı sıra, yaşlılarda dejeneratif ağırlıklı Romatizmal hastalıklar da görülebilir.

3. Genetik bir geçiş söz konusu mudur?

Evet, çoğu Romatizmal hastalıklarda, genetik geçiş söz konusu olabilir. Bazı genlerin varlığında, hastalığa yatkınlık artmıştır ve hastalık daha ağır seyreder.

4. Hangi şikayetler varsa, Romatizmal bir hastalıktan şüphelenmelidir?

Romatizmal hastalıklar, çok geniş ve farklı bulgular ile kendini gösterebilir. Her ne kadar ağrı şikayeti ön planda olsa da, bu buzdağın yalnızca görünen kısmıdır. Genel olarak, eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlığı ve sabah tutukluğu mevcuttur.

5. Hangi şikayetleri ile hastalar hekime müracaatrlar?

Ağrı, hastayı hekime getiren en önemli şikayettir. Genç erkeklerde oluşan, sabah tutukluğu ile beraber olan bel, sırt ve boyun ağrıları varlığında, Romatizmal bir hastalık düşünülmelidir. Genç/orta yaş kadınlarda ufak eklemlerde ağrı, şişlik ve sabah tutukluğu da görülebilir. Bunun yanı sıra, ağız ve göz kuruluğu, deri döküntüleri, ağız ve genital bölgede aftlar, el ya da ayak parmaklarda beyazlaşma, sararma ve morarma, deri sertliği, saç dökülmesi, kas ağrıları ve güçsüzlük, yenidenlayan ateş, karın ve/ya da göğüs ağrıları atakları da görülebilir.

6. Romatizmal hastalıklar yalnızca eklemleri mi tutar?

Yoksa iç organları da tutabilir mi?Hayır, eklem tutuluşu, buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. Evet, hastalar sık sık bu şikayetleri ile müracaatr. Fakat Romatizmal hastalıkları, hayatı tehdit eden iç organ (kalp, akciğer, böbrek, sinir sistemi) tutuluşları da yapabilir. Efor ile gelişen nefes darlığı ve/ya da kuru öksürük, akciğer tutuluşun ilk semptomları olabilir. Göğüs ağrısı ve/ya da çarpıntı, kalp tutuluşunun bulguları olabilir. İdrarda renk değişikliği, hipertansiyon ve/ya da böbrek yetmezliğine kadar varan, böbrek tutuluşu görülebilir. Yine baş ağrısı, unutkanlık, epilepsi ya da el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük, sinir sistemini tutuluşun bazı belirtileridir.

7. Romatizmal hastalıklar sakatlık yapar mı?

En sık görülen Romatizmal hastalıkların toplumda görülme oranı 100’de 1’dir. Romatizmal hastalıkları, farklı seyir ve prognoza sahipler. Bu seyri belirleyen etkenlerin içinde, hastalığın tipi, erken tanı ve tedavi yanı sıra, hasta eğitimi ve bilinçlendirilmesi gelir. Bazı Romatizmal hastalıklar, sakatlıkla ile sonuçlanabilir.

8. Romatizmal hastalıkların tanısı nasıl konulur?

Erken tanı Romatizmal hastalıklarda oldukça önemlidir. Erken tanı, sakatlıkları ve iç organ tutuluşlarını önleyebilir. Hastalığın tanısında en önemli neden, hastalıkla hakkında iyi bir hikâye ve hasta muayenesidir. Hastanın şikayetleri, öz ve soygeçmişi hakkında bulgular, iyi bir muayene ile birlikte, doğru tanı için olmazsa olmazlarıdır. Kan ve idrar tetkikleri yanı sıra, direk grafi, ultrasonografi, bilgisayar tomografi de gerekebilir.

9. Romatizmal hastalıkların tedavisi mümkün mü?

Romatizmal hastalıklar, süreğen, enflamatuvar hastalıklardır. Tedavideki amaç yalnızca hastalığı kontrol altına almak değil, hastaların işlevsel durumunu ve yaşam kalitesini de artırmaktır. Son yıllarda gelişen tedavi seçenekleri ile bu hedeflere büyük bir oranda ulaşılır. Romatizmal hastalıklar ağrı kesici ilaçlarla değil, hastalığın seyrini ve prognozunu değiştiren, temel etkili ilaçlar ile olması gereklidir. Hedef yalnızca ağrıyı değil, hastalığı kontrol altına almak olması gereklidir. Son 10 yıldan beri, Romatizmal hastalıkların tedavisinde, devrim niteliğinde gelişmeler olmuştur. Bu hastalıkların oluşmasında görev alan bazı moleküller keşfedilmiş ve bunlara yönelik tasarlanan ilaçlar ile hastalığın kontrol altında tutulması mümkün olmuştur.

10. Kortizon ilacı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Kortizon, Romatizmal hastalıkların tedavisinde sık sık kullanılan bir ilaçtır. Gerektiği durumlarda, makul doz ve kesinlikle hekim denetimi altında, güvenle kullanmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir