Başlangıç Anne Ve Çocuk Uzmanlar Kemik erimesine karşı kalsiyum Diyor

Uzmanlar Kemik erimesine karşı kalsiyum Diyor

7 min read
0
0
1,012

Halk arasında ‘kemik erimesi’ de denen osteoporoz, insan hayatının uzaması ile kendini hissettirmeye başlayan bir hastalık. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri her yıl sadece bu hastalık nedeni ile ortaya çıkan kemik kırıklarının tedavisi için yaklaşık 12 milyar dolar harcıyor. Aslında kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi minerallerin oluşturduğu kristallerden yapılmış olan kemiklerde, kemik yapan ve kemik yıkan iki tip hücre bulunuyor. Hayatın başlarından 20-25 yaşlarına kadar kemik yapan hücrelerin üstünlüğü sürüyor. 40-45 yaşlarına kadar bir yapım-yıkım dengesi görülürse de bu yaşlardan itibaren yıkım artmaya başlıyor. İşte bu yıkımın artması kemiğin taşıdığı mineral miktarını kırıklara sebep olacak kadar ciddi boyutlarda azaltıyor. Kemiklerin taşıdıkları mineral içeriğinin ciddi olarak azaldığı durumlarda osteoporozdan bahsediliyor.

Osteoporoz, kadınlarda kemik yıkan hücrelerin aşırı kemik yıkmalarını engelleyen faktörlerden birisi olan östrojen hormonunun miktarının düşmesi ile ortaya çıkıyor. Yaklaşık 45 yaşlarına gelen kadınların menopoz dönemine girmesi ile yumurtalık faaliyetlerinin bitmesi, büyük miktarlarda yumurtalıklar tarafından üretilen östrojen miktarını birdenbire düşürüyor ve kemik yıkan hücreler kontrolsüzce kemikleri yıkmaya başlıyorlar.

Ağrıları hafife almayın
Çok sinsi bir hastalık olan osteoporoz, genelde başka hastalıkların arkasına saklanarak belirtilerini gösteriyor. Başlangıçta bir bulgu olmasa da menopozu takip eden 3-5 yıl içerisinde kemiklerin yüzde 30’dan fazlası kaybedilebiliyor. Eğer osteoporoz tam olarak oluşmuş ise sırt ve bel ağrıları, sırtta kamburlaşma, boyda kısalma görülür. Özellikle omur kemikleri bu tip osteoporozdan çok etkilenirler, sıklıkla bu kemiklerde kırıklar olur. Ayrıca el bilek kemikleri de bu hastalıktan etkilenir. Osteoporoz daha sık olarak, ince ve narin yapılı, cilt ve saç rengi açık olan kadınlarda, erken menopoza giren, fiziksel aktivitesi az olan kadınlar ile sigara ve alkol kullananlarda, süt ve süt ürünlerini, besinleri ile az alanlar, böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar, kortizon kullananlar, fazla doğum yapanlar ve ailesinde osteoporoz görülen kadınlarda görülüyor.

Beslenme ve hareketlerinize dikkat edin
Düzenli hekime gitme alışkanlığı bu hastalıktan koruyacak en önemli adım. Öncelikle de beslenmede bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. Süt ve süt ürünleri gibi kalsiyumca zengin besinlerin alınması gerekiyor. Ancak bu tip ürünler yüksek oranlarda da yağ içerebildikleri için yağsız veya yağı azaltılmış olan tipleri kullanılmalı. Özellikle magnezyum ve C vitamini takviyesi alınmalı. Yüksek proteinli beslenmeden de kaçınılmalı. Tuz alımı azaltılıp lifli besinlerle beslenilmeli. Alkol ve kahveden uzak durulmalı ve mutlaka doktorun uygun göreceği egzersizler yapılmalı. Kadınlar, hayatı kolaylaştırmak ve düşmekten korunmak için evlerinde de bazı değişiklikler yapmalı. İşte bunlardan bir kaçı:

Çorap ve ayakkabı giyerken bir yere oturun, uygun ayakkabı seçin, ağır eşyaları taşımayın, eğilmeniz gerekiyorsa belinizi bükmeden, dizlerinizi bükerek eğilin, ani hareketlerden kaçının, buzlu ve kaygan zeminlerde dolaşmamaya özen gösterin, evinizin aydınlatmasını gözden geçirin ve daha iyi bir görüş sağlayacak şekilde aydınlatın, yatak odası ve banyo arasındaki yolu her zaman aydınlatın, sık kullandığınız eşyalarınızı yakınınıza yerleştirin, evinizde kolay erişilebilecek yerlerde telefonlar bulundurun, banyo ve tuvaletlere sağlam tutunabileceğiniz tutma kolları yaptırın, banyo küveti ve zemininin kayganlığını önleyecek tedbirleri alın, yanları destekli iskemleleri tercih edin.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Anne Ve Çocuk


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…