Başlangıç Anne Ve Çocuk Bebek Hastalıkları Yeni Doğan 1 Aylık Önemli Gelişmeleri Nelerdir

Yeni Doğan 1 Aylık Önemli Gelişmeleri Nelerdir

12 min read
0
0
754

Hamilelik bir kadının hayatında yaşayabileceği en önemli, en heyecanlı ve en zorlu süreçlerden biridir. İçinizde bir canlının büyüdüğünü hissetmek, onun sizden beslendiğini bilmek ve vakti geldiği zaman bebeğinizi kucağınıza almak sizi bamdiğer bir birey haline getirir. Bu zorlu hamilelik süreci bittikten sonra da hayatınız tamamıyla değişir ve görülmemiş zorluklar ile karşı karşıya kalmaya başlarsınız. Peki, doğumdan sonra 1 gün içerisinde bile değişen, her geçen saatte büyüyen ve yeni bir şeyler öğrenen bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren sizi ve minik meleğinizi neler bekliyor? 1 aylık bebeğiniz ile ilgili gelişmeleri inceleyelim.

1 aylık bebek bakımı
1 aylık bebek gelişimi, son derece hızlı olur. Bebeğiniz ilk doğduğu ana göre biraz daha kilo alır ve gülmeye başlar. size yavaş yavaş reaksiyon vermesi, mutluluğunuzu arttırır ve bebeğinizle olan bağınızı kuvvetlendirir.
1 Aylık Bebeğinizin Beslenmesi

Doğumdan sonra bebeğinizi emzirebiliyorsanız ve bebeğiniz emme konusu ile ilgili sorun yaşamıyorsa ona iki saatte bir, yalnızca anne sütü verebilirsiniz.

Doğumdan sonra bilhassa ilk 6 ay kuşkusuz ki bebeğinizi anne sütü ile beslemeye devam etmeniz gereklidir. Her hekimin önerdiği en önemli besin bebeğiniz için gerekli olan anne sütüdür. Sadece bebeğinizin karnını doyurmak için olduğunu düşündüğünüz emzirme olayı, aslında sizin bebeğiniz ile aranızda ki bağı güçlendirecek olan, en önemli paylaşımdır. Bu nedenle bebeğinizi emzirirken onunla baş başa olmaya dikkat edin ve size dokunarak tanımasına izin verin. Unutmayın onu yalnızca beslemek için değil bunun yanı sıra birbirinizi tanımak içinde emziriyorsunuz.

Aynı zamanda bebeğiniz beslenirken oldukça rahat olması gereklidir. Bu nedenle onu çok fazla sarmamaya özen gösterin. Bu sayede bebeğiniz yalnızca karnını doyurmaya odaklanacak ve daha mutlu olarak beslenebilecektir. Bebeğiniz beslenirken, ona nefes alabilme ve dinlenme fırsatları sunun. Onun da sizin gibi bir insan olduğunu ve devamlı olarak beslenirse rahatsız olabileceğini unutmayın.

1 Aylık Bebeğinizin Aşıları

Yeni doğmuş bebeğiniz için ilk 1 ayda yapılması gerek bir aşı yoktur.

1 Aylık Bebeğinizin Kilosu

Bebeğiniz 1 aylık iken en az 3 kilo en çok 5 kilo 750 gram olması gereklidir.

1 Aylık Bebeğiniz Neler Yapar?

Henüz 1 aylık olan bir bebek, bu süreç içerisinde, netlikle televizyondan uzak tutulmalıdır. Ağladığı zaman susturmak için eline telefon verilmemeli veya televizyon açılmamalıdır. Ağladığı zaman ufak ses çıkartan renkli oyuncaklar ile oynamaktan mutluluk duyacaktır. Anne ve babasını yavaş yavaş tanımaya başlar ve siyah beyaz renk ayrımını rahatça yapabilir.
1 aylık bebeğinizin uykusu, gelişimi için çok önemlidir. Karnı aç olan ve doymayan bebekler, normalden daha az uyur ve daha huzursuz olur. Ancak karnı doymuş bir bebek, mışıl mışıl uykuya dalacaktır.
1 Aylık Bebeğinizin Boyu

Bebeğiniz 1 aylıkken normal boyu en az 51 cm, en fazla 60 cm olması gereklidir. Eğer bu ölçülerde bir bebeğiniz varsa, gayet sağlıklı bir miniğiniz var demektir.

1 Aylık Bebek Neler Yer?

Bebeğiniz ve sizin için yedikleriniz çok önemli bir yer tutar. Hem bebeğinizin gaz sancısı çekmemesi açısından, hem de sizin daha huzlinku bir uyku çekebilmeniz için bu süreçte kimyon, kekik veya rezene çayı tüketmeniz son derece etkili olacaktır. Tüketmeniz gerekli olanlar haricinde, acı, baharatlı veya çok yağlı besinleri netlikle yememeli ve mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Unutmayın siz ne ile beslenirseniz bebeğiniz de onlarla beslenir. Bebekler genelde geceleri 4 ile 6 saat arasında uylinkar. Bu saatler arasında ekstra bir besin ile beslemenize gerek yoktur. Fakat bebeğiniz uyuyor olsa dahi her iki saatte bir uyandırıp emzirmeniz gereklidir. Bebeğiniz beslenmek istemese bile bu hususta oldukça ısrarcı davranmanız gerekebilir. Ama sütünüz yetmiyorsa veya bebeğiniz emmiyorsa ünlü markaların 0 – 3 aylık mamalarından alabilir ve bebeğinize içerebilirsiniz. Bu mamaların seçiminde son derece özenli ve dikkatli davranmanız önemlidir. Çünkü bebeğiniz için gerekenden çok miktarlarda mama veya süt hazırlarsanız bebeğiniz kusabilir ve yediklerinin de hiçbir yararı veya etkisi olmamış olur.

1 aylık bebek
Bebeğinize ne kadar özenli bakarsanız, size o kadar çok ilgi gösterecektir. Bu özeninizin karşılığını uslu bir bebek olarak verecektir.
1 Aylık Bebeğinizin Bakımı

Bebeğiniz, bu ay içerisinde göbek kordonu düştükten sonra, 2 günde bir yıkanabilir. Hatta bebeğiniz şayet bir yaz bebeğiyse ve banyo yapmaktan güzellanıyorsa, onu her gün yıkayabilirsiniz. Tabii ki soğuk bir havada bebeğinizi devamlı yıkamak bebeğinize zarar verecektir ve onun hasta olmasına yol açacaktır. Devamlı banyo yaptıramasanız bile bebeğiniz için önemli yerleri ( kafa, popo, yüz, boyun ) sürekli olarak temizlemeye özen gösterin. Eğer bebeğinizi akşam vakitlerinde yıkarsanız bu onun daha rahat ahenkasına yardımcı olacaktır. Kesinlikle bebeğinizi tok karna yıkamayın. Bu onun kusmasına yol açacaktır.

Eğer yaz mevsimindeyseniz bebeğinizi açık havaya çıkartın veya kış mevsimiyse ona kısa kollu bir badi giydirerek kapalı camın önüne yatırın ve kollarının ve bacaklarının güneş almasını sağlayın. Bu sayede hem kemiklerini geliştirecek hem de onun vücudu için gerekli olan D vitaminini sağlamış olacaksınız. Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde asitliği az olan, el yapımı zeytinyağı ile temizleyerek, yumuşatın. Bebeğinizi besledikten veya emzirdikten sonra 10 veya 15 dakika omzunuzda bekleterek, sırtını sıvazlayın ve gaz çıkarmasına yardımcı olun. Bebeğinizi netlikle kucağa alıştırmamaya özen gösterin.

Bütün bunların dışında derin bir nefes alın ve rahatlayın. Dünyanın en hoş duygusu olan annelik hissini yaşıyorsunuz ve bebeğiniz bir daha 1 aylık olmayacak. Bütün bu anların ve hareketlerin keyfini çıkartmaya bakın. Çünkü minik bebeğinizin bilhassa sakin ve bilinçli bir anneye ihtiyacı var.

1 aylık bebek
Bebeğinizin sağlıklı ve huzlinku olması için, beslenmesi ve bakımına özen göstermelisiniz. Ayrıca anne sütü de oldukça önemlidir. Yediklerinize kesinlikle özen gösterin.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Bebek Hastalıkları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…