Başlangıç Anne Ve Çocuk Çocuk Gelişimi Yeni Doğan Bebek Nasıl Görünür ?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Görünür ?

5 min read
1
1
30,516

Bebekler için doğum aslında yalnızca bir ortam değişikliğidir. Bebekler, son derece gürültülü ve nispeten karanlık bir ortamdan daha aydınlık, çok aşırı ilavetenlıklı seslerle dolu ve akciğerleriyle nefes aldıkları yeni bir ortama geçerler.

Bu ortamda ne kendilerinin ayrı bir varlık olduklarının ne de kazara gözlerinin önünden geçen ellerinin kendilerine ait olduğunun farkındadırlar. fakat önceki 9 aylık dönemde o kadar iyi donanmışlardır ki yaşamla baş edebilirler. şayet siz de bebek bakımı konusu ile ilgili yeterince donanımlıysanız bebeğiniz daha sağlıklı ve daha süratli bir gelişme kaydedecektir.

Bebeğiniz doğduğunda sizin fotoğraflarda gördüğünüz ve hayallerinizi süsleyen bebeklere benzemeyecektir. Bu size hayal kırıklığı yaşatmasın; sebebiyse yenidoğanın görünüşü çoğunlukla bebeklerinkinden farklıdır. Yenidoğanın omuzları dar, karnı geniş, başı gövdeye oranla büyük ve uzun ya da doğum sırasındaki baskı sebebi ile biçimi sorunlu olabilmekte. fakat birkaç gün arasında kafa normal yuvarlak halini alırken bir kaç hafta arasında de bebek görünümü ortaya menfaat.

Yenidoğan Bebeğin Duyuları
Bebeklerin nerdeyse tüm duyuları doğumdan önceki çağda gayet iyi gelişmiş durumdadır. Bebekler anne karnındayken sesleri işitebildikleri için bazı seslerle sakinleşip bazı seslerle daha canlı ve dinamik bir duruma geçebilirler. mesela çamaşır makinası ve elektrik süpürgesi bunun gibi makinelerinin sesleri anne karnındaki seslere aynı ve kalp atış sesi gibi ritmik olduğu için çoğu bebeği sakinleştirebilir. Yenidoğanlar ani ve yüksek seste irkilirler.
Bebeklerin dokunma duyuları da iyi gelişmiştir. Doğdukları andan itibaren sünnet aynısı deriye acı verici prosedürlere duyarlı oldukları ve ısı değişmelerine reaksiyon verdikleri bulunmuştur. Yenidoğan yoğun biçimde iyi gelişmiş tat duyusu yardımı ile tatlı, tuzlu ve ekşiyi ayırtedebilir.Bebeklerin ilk önce tatlıyı tercih ettikleri, tuzlu tercihlerinin ise daha sonra geliştiği bulunmuştur. Yenidoğanın, erişkinlerin güzel ve nagüzel biçimde ayırt ettikleri kokuları ayırt edebildiği, meme emen 1 haftalık bebeklerin biberonla beslenen bebeklere göre anne kokusuna daha duyarlı oldukları ve kız bebeklerin kokuları, erkek bebeklerden daha iyi bildik bulunmuştur.Bebeklerin en zayıf duyusu görme duyusudur. Yetişkinler kadar net görme fakat 4-5 yaşlarında gerçekleşir. Görme keskinliğinin iyi olmamasına rağmen yenidoğan gözüyle yavaş hareket eden bir nesneyi izleyebilir ve 2 aylıkken de bir nesneyi gözüyle tarayarak inceleyebilir. Yaklaşık 3 aylıkken renkleri ayırt edebilir ve birbirine karşıt renkler içeren komplike ve dinamik biçimler ile insan yüzüne izlemeyi tercih eder.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In Çocuk Gelişimi


One Comment

 1. 78Siobhan

  31 Ocak 2017 at 16:06

  Burada yüksek kaliteli makalelerinizin olduğunu söylemeliyim. Sayfanızın
  Viral gidin. Yalnızca ilk artırmanız gerekir. Nasıl elde edersiniz?
  Aramak; Etorofer’in stratejileri

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…