Başlangıç Kişisel Bakım Güzellik Yüz Felçlerine Karşı Dikkatli Olun

Yüz Felçlerine Karşı Dikkatli Olun

6 min read
0
0
944

Yüz felci en çok nedeni bilinmeyen unsurlardan kaynaklanmaktadır. Toplumda 100 binde 10 ile 15 kişide idiyopatik yüz felci görülmektedir. İdiyopatik yüz felçleri kadın-erkek cinsiyet ayrımı göstermez. Daha çok 15-65 yaş arasında sık sık gözükür. 15 yaşın altında ya da 65 yaşın üstünde çok seyrek görülür.

Yüz Felci

Özellikle nedeni bilinmeyen yüz felçleri genelde hamileliğin aşağı yukarı son 3. ayında da sık sık görülmektedir. İdiyopatik yüz felcin dışında bütünörlere, ciddi ağır enfeksiyonlara, yüzünün kulak iltihaplarına bağlı olarak görülen yüz felçleri de olmakla beraber bunlar oldukça seyrek olarak görülür. İdiyopatik yüz felçlerine toplum arasında şoför hastalığı ya da çamaşırcı hastalığı denmektedir. Bunun nedeni daha fazla şoförlerin camlarını açarak seyahatleri esnasında yüzün rüzgara mazur kalan bölgesinde ortaya çıkması ya da terli terli balkona çamaşır asmaya çıkan insanlarda terle rüzgarın teması sonucu yüzün o kısmında soğumasıyla ortaya çıkabilmesidir. Bu tip yüz felçlerinde en çok oluş nedeni vücut direncinin düşmesi, başlangıçta bir viral enfeksiyonun olması, yüz sinirinin bulunduğu bölgenin

soğukla ya da rüzgarla cereyana maruz kalmasıdır.

Yüz felcinin Belirtileri Nelerdir?
Yüz felcinin felç oluşmadan önce çoğunlukla ön bulguları vardır. Bunlar, felç olacak kısmın yüz tarafında hafif hafif karıncalanmalar, batmalar, çekilmeler, yanmalar, o tarafın kulağında hafif ağrılar biçiminde olabilir. Bazen çok özel bir yüz felci olan zostere bağlı yüz felcindeyse o taraftaki yüzümüzde kalın kalın kabarcıklar oluşmaya başlayabilir.

Bunlar lider bulgulardır. Öncü bulgulardan sonra hastaların ilk olarak hissettiği istemli hareketlerinde yavaşlama biçimindedir. Tam yüz felci oluştuğu zaman ise etkilenen kısımdaki istemli yüz hareketlerini hastanın yapamadığı görülür. Islık çalamaz, gözünü kapatamaz, dudağını büzemez, kaşını kaldıramaz, yanağını oynatamaz, bazı durumlarda de şikayetler ile kendini belli eder. Yüz, insanlarla iletişim kurduğumuz en önemli sosyal yönümüz olduğu için bazı durumlarda hasta kendini fark etmeden diğer insanlar tarafından da yüzdeki hareket azlığı fark edilerek hasta uyarılabilir.

Yüz Felci Neden Olur

Yüz Felci Neden Olur?
Başta viral enfeksiyon olmak suretiyle birden çok nedeni vardır. Bunları doğuştan buluğ çağına kadar ayırmak makul olur. Doğuştan genetik hastalıklarda çocuklar yüz felci olarak doğabilirler. Zor doğuma bağlı olarak travmaya bağlı yüz felçleri olabilir. Bunun dışında ileri yaşlarda bilhassa akut ya da süreğen orta kulak iltihaplarına bağlı olarak yüz felçler oluşabilir. Akut orta kulak iltihapları daha fazla 5 yaşına kadar olan çocuklarda görülür.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Kronik yani akan kulağa bağlı olarak oluşan yüz felçleri ise daha fazla ileri yaşlarda ortaya çıkarlar ve tedavi tekniklerinde cerrahi teknikler gerekebilir. Bunun dışında bazı beyin rahatsızlıkları, bazı metabolik rahatsızlıklar, bilhassa diyabetik rahatsızlıklarda da oluşabilmektedir. Yine ileri yaşlarda beyin bütünörüne ya da yüz silinin kendi bütünörüne bağlı şeklinde de yüz felçleri görülebilir. Bunların hepsi seyrek olarak görülmektedir.

Load More Related Articles
Load More By admin
  • 2017 Kaş Trendleri

    Son birkaç yıldır, her yerde kalın ve koyu renk kaşlar görüyoruz. Kaş trendi kalın kaşlar …
Load More In Güzellik


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Check Also

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin!

Eşinize olan sevginizi mutlaka hissettirin! Yoksa siz de “Eşimi çok seviyorum; ama bu sevg…